Od 10 lipca trwa protest policjantów, którzy domagają się podwyżek, a także likwidacji wakatów. W komendach brakuje funkcjonariuszy do służby, w efekcie czego mundurowi są przeciążeni pracą. W ramach protestu policjanci zrezygnowali z nakładania mandatów i tylko pouczają sprawców wykroczeń. To ma zmusić MSWiA do podpisania porozumienia, gdyż mniejsza liczba mandatów oznacza mniejsze wpływy do budżetu państwa.

Efekt tego jest taki, że w całym województwie śląskim drastycznie spadła liczba wystawionych mandatów. Według Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w lipcu 2017 r. policjanci wypisali ich ponad 58 tys. Tymczasem w tym roku od 10 lipca do 10 sierpnia mandatów było zaledwie 2888.

Nowy rozkaz komendanta

Zmianę efektywności pracy policjantów zauważył też podinspektor Krzysztof Szymanek, komendant komisariatu III w Sosnowcu. Przeanalizował on wyniki mundurowych z pionu prewencji (to ci, którzy na co dzień patrolują ulice) i uznał, że poziom realizacji przez nich „mierników ocennych” jest niezadowalający. Komendant Szymanek wysłał więc do kierowników prewencji maila z nowym rozkazem.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej