Niebanalne i całkowicie odmienione wnętrza, elewacja z odtworzonymi ozdobnymi detalami zgodnie z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków, wreszcie aranżacja zieleni przed willą sprawiają, że Żytnia 8 w Sosnowcu stała się perłą Pogoni, jak mówią o budynku przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Opinia wydaje się uzasadniona, zważywszy na to, w jakim stanie dawny dziekanat wydziału filologicznego Uniwersytetu Śląskiego był jeszcze kilka lat temu. Przypominały o tym zdjęcia ustawione w poniedziałek w holu willi. Mirosław Bubel, wiceprezes KSSE, podkreślał, że w trakcie przebudowy z dawnego budynku zostały tylko mury. W środku wszystko jest nowe.
Wybudowany około 1925 roku budynek KSSE odkupiło w 2013 roku od uczelni za nieco ponad 700 tys. zł. Zaplanowano, że z centrum Sosnowca przeniesione zostanie na Pogoń biuro Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej. Na ten cel zaadaptowano pierwsze piętro budynku, gdzie zlokalizowano także salę konferencyjną. Biuro przeprowadziło się tu w zeszłym tygodniu.
- W nowej siedzibie mamy już za sobą rozmowę z pierwszym inwestorem - mówił nam w poniedziałek Bartłomiej Leszczyński z biura podstrefy, oprowadzając nas po budynku. W nowej siedzibie, na poddaszu, dla potencjalnych inwestorów zaaranżowano nawet specjalną strefę relaksu, gdzie w razie konieczności mogą spędzić noc.
Na parterze przygotowano powierzchnie biurowe pod wynajem. Przy wejściu do reprezentacyjnego holu od razu zwraca uwagę czarno-białe zdjęcie centrum Sosnowca. W takiej kolorystyce utrzymany jest cały parter. Marzena Idzik, projektantka wnętrz, odeszła od popularnej w ostatnich latach konwencji, zgodnie z którą ściany wielu instytucji zdobią zdjęcia miasta sprzed kilkudziesięciu lat. Tym razem oglądamy w miarę aktualne zdjęcie placu Stulecia z pomnikiem Kiepury.
Pod wynajem przeznaczona jest także przyziemie. Przedstawiciele KSSE rozmawiają już z chętnymi do prowadzenia w tym miejscu restauracji, nie wykluczają jednak innego przeznaczenia. - To przestrzeń, która nadaje się na biuro architektoniczne czy gabinety medyczne - mówił Łukasz Górecki z biura podstrefy.
Przebudowa willi trwała kilkanaście miesięcy. Według projektu wrocławskiej spółki WroTech zrealizowało ją katowickie Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego i Usług Technicznych Śląsk. Za prace KSSE zapłaciła 5,4 mln zł netto.
Wiceprezes Mirosław Bubel przypomniał, że wcześniej KSSE odnowiła XIX-wieczną Willę Gerdesa przy ulicy Wojewódzkiej 42 w Katowicach oraz wyremontowała i rozbudowała willę Haeringa w Żorach. Trwa jeszcze remont willi przy ul. Rybnickiej 29 w Gliwicach. Po zakończeniu działalności specjalnych stref ekonomicznych [mają działać do końca 2026 roku - przyp. red.] nieruchomości staną się własnością miast.
Wszystkie komentarze