Od czwartku w Muzeum w Sosnowcu można poczuć się jak w teatrze. Z okazji jubileuszu 120-lecia Teatru Zagłębia, który przypada w tym roku, Pałac Schoena przygotował ciekawą ekspozycję, prezentującą dorobek artystyczny tej najstarszej na południu Polski sceny. Rozpoczęła działalność, zanim Sosnowiec stał się miastem!
Wystawa nosi tytuł 'Ptaszarnia z ulicy Teatralnej'. Dlaczego akurat ptak jest tu symbolem sztuki teatru? - Nawiązujemy do powszechnego wśród ludzi przekonania, że artyści to wolne, barwne ptaki. Choć przecież nie do końca tak jest - każdy zawód, nawet artysty, sprawia ograniczenia. Dlatego na ekspozycji pojawią się także tu i ówdzie klatki. Ptaki są także nawiązaniem do ostatnich, najsłynniejszych spektakli Teatru Zagłębia - wyjaśnia Anna Makarska, kuratorka ekspozycji.
Na wystawie można zobaczyć afisze teatralne z początku minionego wieku, zdjęcia z przedstawień, programy teatralne, projekty kostiumów i scenografii oraz gotowe kostiumy, a także pisma i protokoły z podpisami dyrektorów. Ekspozycja nawiązuje też do działalności Tadeusza Kantora, zwracając uwagę na jego powiązania z Sosnowcem poprzez ojca artysty, Mariana Kantora-Mirskiego, znanego regionalistę.
Jedna z sal wystawowych na potrzeby wystawy została zaaranżowana na... salę widowiskową z prawdziwą sceną, kurtyną i widownią! Można tu będzie zobaczyć, zarejestrowane na taśmie, dwa znakomite przedstawienia, które Remigiusz Brzyk wyreżyserował w ostatnich latach w Teatrze Zagłębia. To 'Korzeniec' oraz 'Koń, kobieta i kanarek'.
Wystawę będzie można oglądać w Sosnowcu do 13 sierpnia.
Wszystkie komentarze