Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium w Sosnowcu będzie unikatowym obiektem na skalę południowej Polski.
REKLAMA
arch. GW
1 z 14
Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium w Sosnowcu będzie unikatowym obiektem na skalę południowej Polski. Koszt budowy 'Nowego Egzotarium' to ok. 66 milionów złotych. Sam obiekt będzie gotowy jesienią 2022 roku, ale potem konieczne będzie jeszcze zagospodarowanie budynku. W swoim założeniu Centrum Edukacji Ekologicznej zachowa dziedzictwo historyczne i kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, przez tak dobrze wspominane Egzotarium. Jednocześnie rozszerzy zakres swojej działalności o funkcje edukacyjne dotyczące rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Dzięki realizacji inwestycji w CEE będziemy mogli podziwiać kolekcję rodzimych ryb, a otoczenie budynku będą stanowić siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna. W palmiarni zostaną wydzielone strefy: tropikalna, śródziemnomorska oraz pustynna.
arch. GW
2 z 14
Nowe Egzotarium będzie unikatowym obiektem na skalę południowej Polski, którego dopełnieniem jest znajdujący się obok Park Bioróżnorodności (oddany do użytku w 2021) oraz park Tysiąclecia położony po drugiej stronie drogi ekspresowej S86.
arch. GW
3 z 14
Nowa bryła Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium - ostatnia część nazwy zostanie zachowana ze względu na tradycję - w najwyższym miejscu ma mieć 22 m.
arch. GW
4 z 14
Nowe Egzotarium buduje konsorcjum Mostosal Zabrze - GPBP i Maximus ZBH.
arch. GW
5 z 14
Na poziomie 0 zaplanowano palmiarnię. Wśród bujnej roślinności mieszkać będą m.in.: legwan zielony, żółw żabuti, bazyliszek płatkogłowy, legwan czarny, boa dusiciel, pyton rombowy, pyton siatkowany, boa tęczowy brazylijski i tukan wielki.
arch. GW
6 z 14
Obok znajduje się tzw. budynek B, czyli obiekt techniczny. Tu wykonana jest konstrukcja oraz pokrycie dachu. Zamontowano także trafostację, która przylega do budynku technicznego.
arch. Gazety
7 z 14
Sosnowiczanie, którzy obserwują postępujące zmiany zza płotu, dopytują się co stało się z charakterystyczną figurą dziewczynki. Ta znajdowała się w przestrzeni wejściowej starego egzotarium. Stała tuż przy wodotrysku. Dzieło Stefana Chorembalskiego [artysta uwiecznił swoją córkę Zosię - przyp. red.] zostanie poddane renowacji i będzie eksponowane w nowym obiekcie.
arch. GW
8 z 14
Budowa Nowego Egzotarium w Sosnowcu.
arch. GW
9 z 14
Budowa Nowego Egzotarium w Sosnowcu.
arch. GW
10 z 14
Budowa Nowego Egzotarium w Sosnowcu.
arch. GW
11 z 14
Budowa Nowego Egzotarium w Sosnowcu.
arch. GW
12 z 14
Budowa Nowego Egzotarium w Sosnowcu.
arch. GW
13 z 14
Budowa Nowego Egzotarium w Sosnowcu.
arch. GW
14 z 14
Na zewnątrz zaprojektowano zbiornik wodny z szuwarami, który ma stać się domem dla żółwia błotnego. Pod ogrodem botanicznym - na poziomie -1 - znajdować będzie się miejsce na akwaria z rybami z całego świata.
Wszystkie komentarze