Zatrzymajmy się kilka kroków dalej, po przeciwnej stronie ulicy. Przy ulicy 3 Maja 23, czyli na tzw. Patelni, mieściła się restauracja Victoria, główne miejsce spotkań powieściowej bohemy. Urządzona była w hotelu o tej samej nazwie. Niestety, budynek się nie zachował, ale historię ma bogatą. Wraz z Warszawskim (3 Maja 19) były to pierwsze hotele w nadgranicznym Sosnowcu. W końcu XIX wieku, jeszcze jako hotel Poznański, należał do wspominanego już Ludwika Mauve. W 1911 roku hotel wraz z restauracją kupił Stanisław Zarzycki, legenda sosnowieckiego biznesu. Hotelarskie doświadczenie nabył, dzierżawiąc wcześniej wspomniany już hotel Warszawski. Trudnił się także handlem winami, miał sklep kolonialny.
Wróćmy jednak do Victorii: budynek szybko stał się ważnym obiektem handlowo-usługowym. W latach 50. został na kilka lat znacjonalizowany, a kiedy powrócił do właścicieli, niedługo cieszyli się oni rodzinną posiadłością. W końcu lat 60., gdy przygotowywano się do odsłonięcia pomnika Czynu Rewolucyjnego, Victorię wyburzono.
Obok Victorii mieściły się, również pojawiające się na kartach powieści, Pierwsze Polskie Zakłady Fotograficzne w Zagłębiu Dąbrowskim Leonarda Zalegi. Pierwsze oczywiście nie były, ale grunt to dobra reklama. Ambicją Zalegi było konkurowanie z Pierwszorzędnym Zakładem Fotograficznym Braci Altman. Zalega był nie tylko wziętym fotografem, słynął także z uczestnictwa w Klubie Motocyklowym Zagłębia Dąbrowskiego.
Z kolei atelier Braci Altman znajdowało się nieopodal, przy ulicy 3 Maja 11. Jeden z bohaterów powieści rozmyśla nad sztuką fotografii, przyglądając się zdjęciu w witrynie znanej pracowni. Stanisław i Bronisław Altmanowie byli popularni w całym Zagłębiu Dąbrowskim. Zachowały się zdjęcia okolicznych fabryk, a także licznych uroczystości miejskich ich dzieła. Zakład funkcjonował od 1898 roku aż do pierwszych lat II wojny światowej. Niestety, bracia nie przeżyli zawieruchy wojennej. Budynek, w którym pracowali, to także m.in. dawny hotel Kupiecki, potem Centralny, niezwykle luksusowy. Prowadził go Szaja Goldfein, starszy brat światowej sławy skrzypka, dyrygenta i kompozytora Paula Godwina. Godwin urodził się w Sosnowcu w 1902 roku jako Pinkas Goldfein i właśnie tutaj, w hotelu brata, debiutował przed większą publicznością. Szybko wyjechał do Warszawy, a następnie do Berlina szlifować talent. W latach 20. i 30. grał w popularnej orkiestrze tanecznej Tanz-Orchester Paul Godwin . Był też autorem muzyki do disnejowskiej produkcji o Myszce Miki.
W sąsiedniej kamienicy, przy ulicy 3 Maja 9, znajdowała się cukiernia Caffe Express, która pojawia się na kartach powieści.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
W następnej w tej pierzei kamienicy, pod adresem 3 Maja 7, znajdował się Skład Materiałów Aptecznych i Perfumeria Mariana Jagiełłowicza. Firma według reklamy istniała już od 1896 roku. Z kolei brat Mariana, Marceli, przez wiele lat prowadził aptekę przy dzisiejszej ulicy Dęblińskiej 1. Aptekę z 3 Maja 7 w latach 30. przejęła przyrodnia córka Mariana, Wanda Byszewska-Dawiskibowa. Tutaj ordynowali wspomniani w książce dentyści Jan Sulimierski oraz Jadwiga Michalewska.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Wszystkie komentarze