Znany ze swej dobroci porter sielecki
Tchnienie łąk nadbrynicznych, porter sielecki nieustępującym w niczym konkurencyjnym gatunkom piwa, tkane pończochy na bezkształtne nogi i sklep, w którym można zaopatrzyć się od razu w rowerek dziecięcy i rewolwer. Dzięki dawnym reklamom i prasowym anonsom łatwiej wyobrazić sobie, jak wyglądało kiedyś codziennie życie w Sosnowcu.
Członkowie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego od 2011 roku prowadzą WikiZagłębie, czyli internetowy serwis, w którym gromadzą wiedzę i historyczne materiały na temat regionu.
Wśród nich jest również pokaźnych rozmiarów folder z dawnymi reklamami.
- Początkowo podczas kwerend w archiwach i bibliotekach nie zwracaliśmy szczególnej uwagi na reklamy. Szybko jednak zorientowaliśmy się, że to kapitalne dokumenty minionego czasu i kopalnia informacji o dawnych firmach. Na uznanie zasługują niezwykle klimatyczne czy wręcz artystyczne treści. Od tego momentu zwracamy na nie uwagę, skanujemy i gromadzimy. Kiedy publikujemy materiały w internecie, widzimy, że sprawiają wielką radość i budzą ciekawość internautów - mówi Dariusz Jurek, prezes FdZD.
Najczęściej na reklamy można natknąć się oczywiście w archiwach prasowych, ale warto zaglądać również do starych kalendarzy i katalogów. - Dobrym źródłem są także książki i "jednodniówki", bo nieraz sponsorzy tych wydawnictw również zamieszczali tam swoje reklamy - mówi Dariusz Jurek, zachęcając wszystkich zainteresowanych historią miasta do dzielenia się na łamach WikiZagłębie swoimi znaleziskami.
Źródło WikiZagłębie
Reklama najstarszego sosnowieckiego browaru, który powstał w 1825 roku. Początkowo funkcjonował przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego, potem nowy browar wraz ze słodownią przeniesiono na teren wsi Sielec, należącej do majątku Renardów. Zakład istniał do 1976 roku.
Wszystkie komentarze
Pzdr