Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sosnowiecka szkoła działa od roku 1994. Inicjatorem powstania placówki kształcącej młodych hokeistów był nie żyjący już Jan Rodzoń – prezes, który doprowadził do tytułów mistrza Polski Zagłębie Sosnowiec.

Pierwszym trenerem SMS-u był Jerzy Mruk, do którego dołączył z czasem Białorusin Władimir Safonow. Przed sezonem 1994/95 naukę rozpoczęło w Sosnowcu 33 hokeistów. Początkowo młodzi zawodnicy występowali pod nazwą Orlęta, później utrwaliły się nazwy SMS I i SMS II.

Hokeiści przez kilka lat korzystali w Sosnowcu z dwóch lodowych tafli: Stadionu Zimowego oraz lodowiska treningowego. To drugie zostało zamknięte dziesięć lat temu, gdyż konstrukcja dachu groziła zawaleniem. Od tamtego czasu mówi się o tym, że hokeiści z Sosnowca oraz zawodnicy SMS-u z trudem mieszczą się na Stadionie Zimowym. Nie ma jednak pieniędzy na rozwiązanie tego problemu.

Ciasno na Zimowym

Mirosław Minkina, szef śląskiego hokeja i wiceprezes PZHL-u zdradził, że można temu zaradzić. Wystarczy przenieść szkołę do Katowic, gdzie w Nikiszowcu właśnie oddano do użytku drugą taflę lodowiska Jantor.

– Prowadzimy rozmowy w sprawie przeniesienia Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Sosnowca do Katowic. W Sosnowcu jest za ciasno. Druga tafla, która tam istniała, od kilku lat już nie funkcjonuje. Katowic nie stać na utrzymanie dwóch drużyn w ekstralidze, ale SMS mógłby grać w Janowie pod szyldem Naprzodu. Taki jest nasz plan, który miałby zostać zrealizowany jeszcze w tym roku – powiedział Minkina.

Zapytaliśmy co o tym pomyśle wiedzą w Sosnowcu. – Jestem zaskoczony. Jeżeli toczą się jakieś rozmowy na ten temat, to nie jesteśmy o nich informowani. Jestem w stałym kontakcie z Adamem Frasem, dyrektorem szkoły i on też nic dotąd nie mówił o tym pomyśle – mówi Rafał Łydek, dyrektor sosnowieckiego MOSiR-u. Umowa dotycząca współpracy miasta i PZHL-u obowiązuje do końca sezonu. – Tak się umówiliśmy, że odnawiamy umowę co rok – dodaje Łydek.

Dodajmy, że Sosnowiec stracił już jedną Szkołę Mistrzostwa Sportowego. W 2014 roku siatkarska placówka została przeniesiona do Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.