Wiele wskazuje na to, że jeśli na Górce Środulskiej powstanie Zagłębiowski Park Sportowy, to wał z otwartymi trybunami Stadionu Ludowego zostanie rozebrany. - Dzięki temu koszty utrzymania Stadionu Ludowego zostałyby znacząco zmniejszone - przyznaje prezydent Arkadiusz Chęciński.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pisaliśmy już kilka miesięcy temu, że po wybudowaniu lodowiska na Górce Środulskiej, wyburzony zostanie także Stadion Zimowy.

– Do czasu oddania nowego lodowiska na Górce Środulskiej, Stadion Zimowy będzie tylko technicznie konserwowany, by wydłużyć jego żywotność – mówił nam wtedy prezydent Sosnowca. I podkreślał, że po wyburzeniu teren zostanie przywrócony parkowi Sieleckiemu, który czeka rewitalizacja.

Wszystko wskazuje na to, że wyburzenia nie ominą również części Stadionu Ludowego. Kilka dni temu wspomniał o tym na Facebooku radny Tomasz Niedziela, który osobiście jest przeciwnikiem budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego na Górce Środulskiej. Jego zdaniem, inwestycja powinna być realizowana przy Kresowej.

– Jak Wam się podoba logo Sosnowca na Stawikach? Szkoda tylko, że docelowo „Ludowy” zniknie – napisał Tomasz Niedziela, udostępniając galerię ze zdjęciami znad Stawików i Stadionu Ludowego.

Informacje o planowanych wyburzeniach [nie dotyczyłyby jedynie hali przy ul. Żeromskiego] przekazał radnym prezydent Arkadiusz Chęciński. Chodzi o ograniczenie kosztów, które miasto ponosi dziś na utrzymywanie obiektów. Wiadomo, że wydatków przybędzie, bo trzeba będzie utrzymywać stadion, halę i lodowisko na Górce Środulskiej.

Dziś na utrzymanie starych obiektów miasto wydaje około 7 mln zł, które dzielą dziś między sobą Stadion Ludowy (3 mln zł), Stadion Zimowy (3 mln zł) i hala przy Żeromskiego (1 mln zł).

Prezydent Sosnowca mówił niedawno, że podobny może być koszt utrzymania nowych obiektów, ale to na razie tylko przypuszczenia, bo nie ma na ten temat oficjalnych wyliczeń. Wciąż nie zawiązała się również spółka Zagłębiowski Park Sportowy, mająca odpowiadać za inwestycję, która mogłaby w przyszłości przedstawić biznesplan.

Arkadiusz Chęciński: Wyburzenie otwartych trybun to realny scenariusz

O planowane wyburzenia zapytaliśmy prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. Prezydent powtórzył wcześniejszą informację, że Stadion Ludowy – po wybudowaniu ZPS – będzie pełnił rolę obiektu treningowego.

– Decyzje o wyburzeniach będą zapadać dopiero, gdy będziemy dysponować nowym stadionem. Taki scenariusz – zakładający wyburzenie trybun otwartych – jest jednak realny. Dzięki temu koszty utrzymania Stadionu Ludowego zostałyby znacząco zmniejszone. Do dyspozycji piłkarzy i kibiców pozostałaby wtedy trybuna kryta i zaplecze z nią związane – powiedział nam Arkadiusz Chęciński.

Na razie trwa projektowanie Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Umowa ze spółką JSK Architekci przewiduje, że projekt ma być gotowy do 31 grudnia 2017 roku. Za dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę miasto zapłaci 6,35 mln zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Na ludowy zawsze przyjde z sentymentu, na sroduli mnie nie zobaczycie mimo ze tam bede miał rzut kamieniem.
@mechaniq I Ch... ci w d...!!!!!
już oceniałe(a)ś
0
0
@Gosc: Kibic Naucz sie kultury prostaku.
już oceniałe(a)ś
0
0
I jeszcze jedna uwaga Panowie redaktorzy. Ile kosztuje pozwolenie na budowę? Dociekaliście? Czy teraz w naszej świadomości to już nie biuro projektowe zgarnia te ponad 6 mln zł tylko złe urzędy? Mogliście dopisać że jeszcze prezes w kiosku musiał kupić zapałki i na to tez poszły te miliony. Poziom takich drobnych manipulacji w waszych tekstach budujący inną rzeczywistość systematycznie wzrasta
już oceniałe(a)ś
0
0
Uważam, że w temacie ZS ustawiono złe priorytety, bo powinno się inwestować w drużynę, w szkolenie, w metody treningowe, a nie w stadiony. Jak to powiedział właściciel Legii, zazdrości Zagłębiu bazy treningowej, ale z kolei my zazdrościmy Legii wyników pracy z młodzieżą.
już oceniałe(a)ś
0
0
ten pomysł z ZPSem to pomysł poroniony -mówiąc koolkwialnie idiootyzm........
już oceniałe(a)ś
0
0
Publiczne zapytanie do Prezydenta Chęcińskiego Zwracam się z publicznym zapytaniem dot. oficjalnego stanowiska Platformy Obywatelskiej ogłoszonego przez jej przewodniczącego Pana Schetynę, który zadeklarował, że w gminach w samorządach których przewagę ma PO przyjmowani będą islamscy imigranci. Panie Prezydencie proszę odpowiedzieć jasno i wprost, czy jeśli zostań Pan prezydentem na kolejną kadencję, a PO wygra wybory samorządowe w Sosnowcu, zamierza pan realizować plan Platformy Obywatelskiej i sprowadzi Pan do Sosnowca islamskich imigrantów, czy udostępni im pan mieszkania z miejskich zasobów należnych Sosnowiczanom i jaką kwotę z budżetu miasta przekaże Pan na zasiłki dla nich? Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź, najlepiej tutaj na zaprzyjaźnionych z Pewnością łamach..
już oceniałe(a)ś
0
0
ta budowa na Środuli to najgłupszy pomysł jaki można było wymyślić. Niedziela ma rację. Kresowa to idealne miejsce na stadion, wygląda że ktoś chce po "patelni" i "hydrauliku" zaorać kolejny element jednoznacznie kojarzony z Sosnowcem -- "Ludowy"
już oceniałe(a)ś
0
0
oi tam oi tam przeciez przeszlo 4000 mieszkancow wyraznie skonsultowalo sie z wladzami ze Stadion musi byc i basta, a jak sie ta inwestycja zwroci to juz inna bajka, przeciez Sosnowiec jest preznym osrodkiem sportowym w wielu dyscyplinach, nie wypada zeby I ligowa druzyna grala na starym Ludowym... zastaw sie, a postaw sie :)
@Marcin Robakowski Te 4000 mieszkańców opowiedziało się za inwestycją w wysokości 150 mln, a co będzie jak kwota ta znacząco wzrośnie?
już oceniałe(a)ś
0
0
Też dobrze było by zapytać pierwszego budowniczego co oznacza zdanie "Dzięki temu koszty utrzymania Stadionu Ludowego zostałyby znacząco zmniejszone" - jaka to kwota rocznie i z jakiego powodu. 200 tys? Będzie na doniczki?
już oceniałe(a)ś
0
0