Nagrany w zeszłym roku przez uczniów z Dąbrowy Górniczej cover piosenki "Nieboskłon" docenili Organek i Piotr Rogucki, wykonawcy oryginalnej wersji utworu. Teraz młodzież nagrała teledysk do kolejnej piosenki z projektu Męskie Granie. "Początek" w ich wykonaniu już staje się hitem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Ja nie chcę iść pod wiatr, gdy wieje w dobrą stronę. Nie chcę biec do gwiazd, niech gwiazdy biegną do mnie...” – śpiewają młodzi ludzie, przechadzając się po terenie dąbrowskiej Fabryki Pełnej Życia, witając z przyjaciółmi i przysiadając na ustawionych tutaj leżakach. Później młodzież przenosi się na plac przed Pałacem Kultury Zagłębia, a na koniec – do pubu. W powietrzu czuć beztroską atmosferę wakacji.

Nagrany przez młodzież cover utworu „Początek”, promującego tegoroczną trasę Męskiego Grania, opublikowany został w internecie dopiero 15 lipca, a już obejrzało go kilkanaście tysięcy osób.

Do wyniku ich własnej wersji „Nieboskłonu”, który od października wyświetliło prawie 130 tys. widzów, jeszcze trochę brakuje, ale wielu internautów uważa, że cover „Początku” wkrótce przebije poprzednika.

Autorami klipów są uczniowie Prywatnych Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej. Nazwa szkoły może być myląca, nie jest to bowiem elitarna placówka dla młodzieży z najbogatszych rodzin.

– Szkoła nie pobiera czesnego, utrzymuje się z subwencji oświatowej, tak jak szkoły prowadzone przez samorządy. Uczą się u nas dzieci z różnych środowisk, zarówno te wybitnie zdolne, jak i takie, które potrzebują większego wsparcia. Taka idea narodziła się w głowie pani dyrektor Aleksandry Malec – wyjaśniała nam Aleksandra Jabłońska-Błokowska, nauczycielka muzyki i zajęć artystycznych.

 

Ludzie kochają ich za spontaniczność

To właśnie ona wpadła na pomysł, by uczyć młodzież pracy w grupie, nawiązywania relacji społecznych czy wyrażania emocji poprzez organizowanie koncertów i performance’ów. W zeszłym roku zachęciła uczniów, by wspólnie nagrali teledysk.

Ich wersję „Nieboskłonu” udostępnili na swoich fanpage’ach Piotr Rogucki i Organek. Zmotywowani tym uczniowie kilka miesięcy później postanowili nagrać cover kolejnej piosenki z Męskiego Grania.

– Kiedy usłyszeliśmy „Początek”, hymn tegorocznego projektu Męskie Granie, to wiedzieliśmy, że jest to numer dla nas. W głosach moich małolatów brzmi zupełnie inaczej. Reakcja internautów mówi sama za siebie, z godziny na godzinę przybywa nam wyświetleń, pojawiają się pierwsze artykuły, w tym bardzo pozytywna recenzja Antyradia. Po sukcesie „Nieboskłonu” wiem, że ludzie chcą ich słuchać, za ich naturalność, spontaniczność i młodzieńczy entuzjazm. Nie jesteśmy profesjonalistami, ale chcemy pokazywać innym piękną stronę naszej młodzieży i fakt, że przy ciężkiej pracy i wspólnym działaniu da się spełniać marzenia – mówi Jabłońska-Błokowska.

Nauczycielka opowiada, że cover „Początku” młodzież nagrywała spontanicznie w ostatnim tygodniu roku szkolnego.

– Wtedy kiedy szkoła „ciągnie na oparach”, a uczniowie jedną nogą są już na wakacjach. Nagrania w studio i na planie filmowym udało się zamknąć w dwa dni pomiędzy wystawianiem ocen i wypisywaniem świadectw – mówi Jabłońska-Błokowska.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem