Czas ubrać Janka, bo nadchodzą chłodne dni - mówili w środę mieszkańcy Sosnowca, którzy spotkali się pod pomnikiem Jana Kiepury, by przyozdobić monument słynnego śpiewaka w gigantyczną koszulkę z napisem "Konstytucja".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pod koniec lipca prezydent Andrzej Duda podpisał piątą – od grudnia 2017 roku – nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma ona ułatwić usunięcie z urzędu I prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzatę Gersdorf. Jednocześnie ustawa obniżyła kryteria zawodowe dla kandydatów na sędziów tego sądu.

Z tego powodu w wielu miastach nie tylko odbywają się protesty i manifestacje, ale i prowadzona jest akcja ubierania pomników w koszulki z napisem "Konstytucja". Najczęściej robią  to członkowie i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji.

Napis „Konstytucja” na koszulce zdobił już monument Lecha Kaczyńskiego, Mikołaja Kopernika i Smoka Wawelskiego oraz gdańskiego Neptuna. Niedawno charakterystyczne koszulki nawołujące do przestrzegania konstytucji „przywdziały” również dąbrowskie pomniki: Jimiego Hendriksa, Tadeusza Kościuszki, a nawet bobra przy fontannie na placu Wolności.

W środę sympatycy KOD spotkali się w centrum Sosnowca. Gdy pod pomnikiem Jana Kiepury rozłożyli "konstrukcję", która pozwoliła założyć tenorowi koszulkę, jeden z mieszkańców zaczął głośno wzywać policję i krzyczeć, że podobne inicjatywy „doprowadzą w Polsce do Majdanu”.

Inicjatorzy akcji wyjaśnili protestującemu mieszkańcowi, że podobnie jak on, Jan Kiepura potrzebuje na zimę cieplejszych ubrań. Dodali, że stróże prawa w innych miastach umarzają sprawy dotyczące zgłoszeń o odzianych pomnikach. Na zakończenie akcji chóralnie odśpiewano „Brunetki, blondynki”, największy przebój sosnowieckiego tenora.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem