Syreny alarmowe, kondolencje, kwiaty, znicze i spotkania, podczas których w milczeniu mieszkańcy upamiętnią zamordowanego Pawła Adamowicza. Tak w Sosnowcu, Czeladzi i Dąbrowie Górniczej będzie wyglądał dzień pogrzebu prezydenta Gdańska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godz. 12. Paweł Adamowicz, który zmarł w poniedziałek po ataku nożownika, zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Mieszkańcy wielu polskich miast, którzy nie dotrą na pogrzeb prezydenta chcą go pożegnać w symboliczny sposób.

Mieszkańcy Sosnowca spotkają się na placu Stulecia

Sosnowiczanie spotkali się na placu Stulecia w dniu śmierci Pawła Adamowicza, aby w milczeniu oddać hołd zmarłemu i zaprotestować przeciwko przemocy i nienawiści. Następnego dnia w Urzędzie Miejskim wystawiono księgę kondolencyjną. Można się do niej wpisywać do godziny 20 w piątek oraz do godziny 12 w sobotę.

Mieszkańcy będą mogli też uczestniczyć w nieoficjalnym sobotnim spotkaniu na placu Stulecia, które odbędzie się w godz. 12-13. Spotkanie ma się odbyć w miejscu, gdzie od poniedziałku pod zdjęciem Pawła Adamowicza palą się znicze i składane są kwiaty.

Księga kondolencyjna i spotkania na schodach magistratu w Czeladzi

Księga kondolencyjna wystawiona będzie także w Urzędzie Miejskim w Czeladzi. Można się do niej wpisywać do godziny 22 w sobotę.

Czeladzianie, którzy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy i solidarność z rodziną zmarłego prezydenta oraz mieszkańcami Gdańska spotkają się na schodach magistratu w piątek o godzinie 19.45. Będzie tam można zapalić symboliczne „światełko do nieba” z myślą o zamordowanym i spędzić kilka chwil w milczeniu i w refleksji.

Serce ze zniczy w Dąbrowie Górniczej

Podobnie będzie w Dąbrowie Górniczej. Tu księga kondolencyjna wystawiona została w Pałacu Kultury Zagłębia. Mieszkańcy mogą wpisywać się do niej do soboty do godz. 20. W dniu pogrzebu o godz.11.30 przed PKZ spotkają się osoby, które chcą ułożyć symboliczne serce ze zniczy, by w ten sposób hołd zamordowanemu Pawłowi Adamowiczowi.

W sobotę w południe, w chwili rozpoczęcia pogrzebu w Gdańsku, w miastach Zagłębia zawyją syreny alarmowe.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem