W sobotę o godz. 12 w miastach Zagłębia Dąbrowskiego zawyły syreny. W ten sposób Czeladź, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec symbolicznie pożegnały Pawła Adamowicza, zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, którzy chcieli uczcić pamięć zamordowanego prezydenta spotkali się przed Pałacem Kultury Zagłębia. Na budynku PKZ rozpostarto polskie flagi z kirem, a przed gmachem dąbrowianie w milczeniu układali wielkie serce ze zniczy.

W Dąbrowie Górniczej zagrano Sound of Silence

Wysłuchano również utworu Sound of Silence w wykonaniu zespołu Duster, który towarzyszy spotkaniom mieszkańców miast całej Polski, od chwili, gdy poinformowano o śmierci Pawła Adamowicza.

Jeden z dąbrowian w swoim przemówieniu zaapelował do Polaków o zaprzestanie podziałów i konfliktów.

W Sosnowcu i Czeladzi również odbyły się spotkania mieszkańców, którzy nie tylko chcieli uhonorować zmarłego prezydenta, ale wspólnie zaprotestować przeciwko przemocy i nienawiści. Chętni mogli również wpisać się do ksiąg kondolencyjnych, które teraz zostaną przesłane do Gdańska.

 

Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w niedzielę 13 stycznia, gdy przemawiał z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprawcą ataku był Stefan W., którego ujęto na miejscu zdarzenia. Prezydent Gdańska mimo operacji zmarł w skutek odniesionych ran.

W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w sobotę w Gdańsku uczestniczyła oficjalna delegacja z Sosnowca: Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta, Mateusz Bochenek, przewodniczący rady miejskiej oraz radni i poczet sztandarowy, w skład którego weszli strażnicy miejscy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
"w wykonaniu zespołu Duster"
Disturbed.
już oceniałe(a)ś
0
0