Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, 16 nowych przypadków zostało potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Tym samym w Polsce mamy już oficjalnie 47 zakażonych, z czego 11 w województwie śląskim.

Pacjent z koronawirusem w Sosnowcu. Pacjenci i personel poddani kwarantannie

Sosnowiczanin "w sile wieku", u którego wykryto koronawirusa, został w nocy przewieziony do szpitala w Zawierciu. Lekarze określają jego stan jako poważny.

- Pacjent przebywał na oddziale chorób wewnętrznych szpitala św. Barbary w Sosnowcu. Po stwierdzeniu zakażenia koronawirusem został przewieziony na oddział zakaźny szpitala w Zawierciu - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego. Dodaje, że pacjenci oddziału oraz personel oddziału wewnętrznego zostali poddani kwarantannie. W sumie to 45 osób.

Służby sanitarne prowadzą wywiad w sprawie zarażonych pacjentów. Według wstępnych ustaleń, pacjent z Sosnowca pracował na budowie poza województwem, nie wyjeżdżał za granicę i nie miał kontaktów z obcokrajowcami.

Wiadomo, że oddział chorób wewnętrznych w szpitalu św. Barbary został zamknięty, czasowo zamknięty jest także SOR, na którym przebywał zarażony koronawirusem pacjent.

Prezydent Sosnowca: W piątek Urząd Miejski będzie zamknięty

W czwartek o godzinie 10 z dziennikarzami spotkał się prezydent Sosnowca. Arkadiusz Chęciński potwierdził informacje Ministerstwa Zdrowia o pacjencie zakażonym koronawirusem i przewiezionym ze szpitala św. Barbary na oddział zakaźny w Zawierciu.

Arkadiusz Chęciński przyznał, że rozważana jest możliwość ustawienia specjalnych namiotów przed Sosnowieckim Szpitalem Miejskim. Mieliby w nich być przyjmowani pacjenci z objawami przypominającymi zakażenie koronawirusem [kaszel, gorączka, bóle mięśni].

Prezydent zapowiedział, że w piątek Urząd Miejski na jeden dzień zostanie zamknięty, ale w wyjątkowych przypadkach będzie przyjmował mieszkańców.

- Dajemy sobie dwadzieścia cztery godziny i weekend na przemyślenie, jak dalej pracować, by było to bezpieczne dla mieszkańców i urzędników - mówił prezydent.

Najpewniej urzędnicy będą się kontaktować z mieszkańcami głównie przez internet. Arkadiusz Chęciński poinformował także, że do końca maja zostanie wydłużony termin opłat za użytkowanie wieczyste i podatek od nieruchomości.

Prezydent Sosnowca zapowiedział, że w związku z decyzją o zamknięciu na dwa tygodnie żłobków, przedszkoli i szkół rekrutacja do tych placówek zostanie wydłużona, a wszystkie formalności można będzie załatwić przez internet.  

W czwartek - w związku z zagrożeniem koronawirusem - premier Mateusz Morawiecki poinformował o zawieszeniu od czwartku zajęć we wszystkich szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także uczelniach wyższych w całej Polsce. W województwie śląskim w domach pozostać ma około 700 tys. dzieci.

Jeszcze w czwartek i piątek można będzie, w szczególnych przypadkach, przyprowadzać dzieci do przedszkoli i podstawówek na zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku aż do 25 marca wszystkie placówki zostaną jednak zamknięte na głucho. Pracujący rodzice mają możliwość wziąć w tym terminie odpłatne wolne – muszą tylko złożyć u pracodawcy stosowny formularz adresowany do ZUS.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.