Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek rano okazało się, że u pacjenta, który od weekendu przebywał na oddziale chorób wewnętrznych, podczas badań zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Obecnie na oddziale trwa kwarantanna oraz analiza, z kim mężczyzna miał kontakt.

Prezydent Sosnowca o zagrożeniu koronawirusem: Pomysł zamknięcia granic wart rozważenia

– W związku z zamknięciem placówek oświatowych zwracajmy uwagę dzieciom, aby nie spędzały czasu wolnego od szkoły w galeriach handlowych czy w dużych skupiskach. Proszę przedsiębiorców o rozważenie zamknięcia np. siłowni. Miasto zamyka baseny, place zabaw i odwołuje imprezy kulturalne. Zwracamy się też do spółdzielni mieszkaniowych, aby również ograniczyły obsługę lokatorów – wylicza Arkadiusz Chęciński.

Prezydent przypomniał, że podczas środowego spotkania samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim zaznaczył, że Sosnowiec jest zwolennikiem ograniczenia na czas zagrożenia koronawirusem działalności sklepów wielkopowierzchniowych, a nawet zamknięcia granic Polski.

– Usłyszałem, że to środki drastyczne i na wyrost. Dziś – patrząc na decyzje Węgier czy USA o zamknięciu granic – uważam, że warto jeszcze raz przyjrzeć się tej propozycji, a na pewno z niej nie żartować – zaznaczył.

Arkadiusz Chęciński zaapelował także do hierarchów kościelnych, aby uregulowali kwestie uczestnictwa w mszach świętych, tak aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

– Jestem osobą wierzącą i rozumiem, że szczególnie teraz wiele osób może mieć wzmożoną potrzebę związaną z praktykami religijnymi. Powinniśmy je jednak ograniczyć do minimum, np. realizując je w ogniskach domowych, a co najwyżej w gronie sąsiadów. Pamiętajmy, że narażone są szczególnie osoby starsze – podkreślił Arkadiusz Chęciński podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

Urząd Miejski w Sosnowcu będzie w piątek nieczynny

W urzędzie miejskim zapadła decyzja, żeby w piątek 13 marca magistrat był nieczynny. W tym czasie mieszkańcy będą obsługiwani wyłącznie w wyjątkowych przypadkach. Urzędnicy pracować będą nad nadzwyczajnym wydaniem „Kuriera Miejskiego”, w którym mają znaleźć się niezbędne informacje dla mieszkańców związane z koronawirusem. – Mamy nadzieję, że już w weekend uda nam się dotrzeć z gazetą do większości punktów adresowych w mieście – zapowiedział Arkadiusz Chęciński.

W piątek planowany jest także live chat prezydenta Sosnowca z mieszkańcami, ponieważ – jak podkreślił – pytań o sytuację w mieście jest tak wiele, że urzędnicy nie nadążają już z indywidualnymi odpowiedziami.

Warto pamiętać, że w związku z kwarantanną w Szpitalu im. św. Barbary placówką pierwszego wyboru dla mieszkańców Sosnowca jest Sosnowiecki Szpital Miejski. Urzędnicy apelują o wyrozumiałość w przypadku np. przedłużającej się obsługi pacjentów. Proszą też, aby z niepokojącymi objawami nie iść od razu do lekarza, ale skontaktować się z przychodnią telefonicznie.

Przed szpitalem przy ul. Zegadłowicza prawdopodobnie ustawione zostaną namioty, w których diagnozowani będą pacjenci z objawami wskazującymi na infekcję koronawirusem. Chodzi o to, aby jak najszybciej oddzielić ich od pozostałych pacjentów korzystających z usług Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 16 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Tym samym w Polsce mamy już oficjalnie 47 zakażonych, z czego 11 w województwie śląskim.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.