Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zakażony koronawirusem mężczyzna przebywał na oddziale chorób wewnętrznych, który na piętrze sąsiaduje z oddziałem diabetologii. Po tym, jak pacjent został w nocy przewieziony na oddział zakaźny szpitala w Zawierciu, oba oddziały zostały zamknięte, a pacjentów i personel medyczny poddano kwarantannie szpitalnej. 

Od środowego wieczoru nie działa także Szpitalny Oddział Ratunkowy, na którym zakażony przebywał przed przyjęciem na internę. Na oddziale zostanie przeprowadzona dezynfekcja, a lekarze, którzy mieli styczność z zakażonym pacjentem, także zostali poddani kwarantannie.

Pacjenci i personel medyczny szpitala św. Barbary przejdą testy na obecność koronawirusa

- W sumie kwarantannę przechodzi kilkadziesiąt osób - powiedział nam Tomasz Świerkot, rzecznik szpitala św. Barbary w Sosnowcu. Wszyscy - zarówno pacjenci, jak i personel - jeszcze w czwartek mają przejść testy na obecność koronawirusa. - Jeśli będą negatywne, niezwłocznie poinformujemy o wznowieniu pracy SOR-u – dodaje Tomasz Świerkot.

W czwartek po południu dyrekcja Szpitala św. Barbary poinformowała o zawieszeniu od piątku 13 marca aż do odwołania wszystkich wizyt w poradniach Specjalistycznych. Przyjęcia na oddziały szpitalne realizowane będą tylko w trybie pilnym.

W związku z kwarantanną w Szpitalu im. św. Barbary, placówką pierwszego wyboru dla mieszkańców Sosnowca jest Sosnowiecki Szpital miejski Miejski. Sosnowieccy urzędnicy apelują o wyrozumiałość, w przypadku np. przedłużającej się obsługi pacjentów. Proszą też, aby z niepokojącymi objawami nie iść od razu do lekarza, ale skontaktować się z przychodnią telefonicznie.

Przed SSM przy ul. Zegadłowicza prawdopodobnie ustawione zostaną namioty, w których diagnozowani będą pacjenci z objawami wskazującymi na infekcję koronawirusem. Chodzi o to, aby jak najszybciej oddzielić ich, od pozostałych pacjentów, korzystających z usług Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 20 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Tym samym w Polsce mamy już oficjalnie 51 zakażonych, z czego 11 w województwie śląskim.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.