Uczniowie Prywatnych Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej, tak jak dzieci i młodzież z całej Polski, nie chodzą na zajęcia, chroniąc się przed zakażeniem koronawirusem. W jeden dzień nagrali teledysk, który ma przekonać ich rówieśników do pozostania w domach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Happy Choir Skłodowska, złożony z uczniów Prywatnych Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej, zasłynął własnymi wersjami hitów Męskiego Grania. Do każdego coveru uczniowie kręcili własny, profesjonalny teledysk. Teraz w jeden dzień nagrali amatorskie wideo do utworu „Początek”, nie opuszczając przy tym swoich domów.

- W polskich szkołach rozpoczęła się edukacja online.  Postanowiliśmy wziąć udział w akcji #zostajewdomu, zwracając uwagę na to, jak istotne jest obecnie zdrowie nasze i najbliższych – mówi licealistka Marysia Łukasik.

Bazę do teledysku stanowi cover piosenki „Początek” z Męskiego Grania, który uczniowie nagrali wspólnie w czerwcu 2018 roku. Wówczas nakręcili profesjonalny teledysk na terenie Fabryki Pełnej Życia, przed Pałacem Kultury Zagłębia i w jednym z pubów.

W czasach koronawirusa edukacja na odległość ma moc 

Teraz poprosili o dośpiewanie niektórych fraz swoich rodziców, rodzeństwo oraz Kasjana Cieślę, absolwenta Skłodowskiej i półfinalistę tegorocznej edycji „The Voice of Poland. Nagrali też nowy teledysk, zmontowany z krótkich fragmentów, kręconych w swoich domach. Widać na nim uczniów wykorzystujących twórczo czas domowej izolacji: układających puzzle, bawiących się z młodszym rodzeństwem, wygłupiających się z rodzicami, czytających książki, uczących się z podręczników, rysujących czy ćwiczących jogę.

– Ten teledysk udowodnił, że możemy być ze sobą nawet na odległość i że szkoła nie kończy się w jej budynku – mówi Marysia.

Aleksandra Jabłońska-Błokowska, nauczycielka i opiekunka Happy Choir Skłodowska, doskonale rozumie, że zostając w domach, uczniowie mierzą się z dużym stresem i obawami o zdrowie swoich bliskich.

 

– Ten teledysk pozwolił im poczuć, że mimo odległości nie są sami. Udowodnił, że możemy ze sobą współpracować, a to wspaniała idea, która przyświeca nam od zawsze. Nasza szkoła stawia na umiejętności społeczne: na współpracę, odpowiedzialność, sprawną komunikację. Ogromnie pragniemy, żeby nasza idea dotarła do jak najszerszego grona odbiorców: tych młodych, aby czuli istotę pozostania w domu, tych starszych, aby wiedzieli, że wspólnie chcemy się o nich troszczyć, oraz do szkół, aby uwierzyły w moc edukacji na odległość – mówi Jabłońska-Błokowska.

Każdy może wystąpić w teledysku 

Inspiracją do nakręcenia teledysku stała się akcja Młodzieżowej Rady Miasta Dąbrowa Górnicza #zostajewdomu, w ramach której młodzież podsuwa sobie wzajemnie pomysły, jak wartościowo spędzić czas narodowej kwarantanny. Happy Choir Skłodowska też chce zainspirować innych, dlatego zaprasza wszystkich chętnych, aby sami albo wspólnie z przyjaciółmi ze szkoły lub uczelni nagrali filmiki, na których śpiewają „Początek”, spędzając czas w domu. Z nagrań zmontowana zostanie ogólnopolska wersja teledysku. Filmiki można wysyłać na adres: przerywnikdg@gmail.com do 22 marca.

W Prywatnych Szkołach im. Marii Skłodowskiej-Curie uczą się dzieci z różnych środowisk, a placówka od nikogo nie pobiera czesnego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem