Piotr Sarecki, który studiował zarządzanie w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, nie chciał, żeby epidemia koronawirusa opóźniła obronę jego pracy magisterskiej. Uczelnia przeprowadziła ją więc online.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W związku z epidemią koronawirusa 11 marca zajęcia na uczelniach w całej Polsce zostały zawieszone. Trzy dni później Akademia WSB przeniosła całe kształcenie studentów do sieci. Zdalnym nauczaniem objęci są nie tylko studenci studiów I i II stopnia, podyplomowych i doktoranckich, ale nawet słuchacze Uniwersytetu III Wieku Akademii WSB. Uczelnia wykorzystuje m.in. platformę e-learningową, ClickMeeting, wideoczaty, grupy na WhattsAppie i Messengerze czy Skypie. – Zapewniam studentów, że proces kształcenia będzie przebiegał bez problemów i dobrniemy do dyplomów – mówił dr Marcin Lis, prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem.

Obrona pracy magisterskiej online

Teraz okazało się, że także obrona pracy magisterskiej może być przeprowadzona online. Pierwsza wideoobrona odbyła się przy użyciu systemu wideokonferencji. Student siedział w domu przy komputerze, a egzaminatorzy przebywający w swoich domach zadawali mu pytania. W sali egzaminacyjnej była obecna wyłącznie przewodnicząca komisji, która sporządziła papierowy protokół z wydarzenia.

Dr Paulina Polko, rzeczniczka Akademii WSB, wyjaśnia, że obronę zorganizowano w ten sposób, ponieważ studentowi bardzo zależało na czasie, zaś uczelnia miała możliwości sprzętowe. Nad tym, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, czuwali uczelniani prawnicy.

Możliwe, że w najbliższym czasie podobnych egzaminów będzie więcej. Zainteresowanie zdalną formułą egzaminu zgłaszają bowiem kolejni studenci Akademii WSB. Także Politechnika Śląska deklaruje gotowość do zdalnego egzaminowania studentów. Takiej możliwości nie wyklucza też Uniwersytet Śląski.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
U nich za kasę wszystko się da
już oceniałe(a)ś
1
1
da się? da się!
@undefined
Tylko po co?
już oceniałe(a)ś
1
1