Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Chciałbym, żebyśmy jako mieszkańcy regionu zrobili wspólnie coś dobrego dla naszych szpitali. Wspieraliśmy je już, dostarczając maseczki, rękawiczki czy jedzenie dla dyżurujących lekarzy i pielęgniarek. Teraz czas na większe wyzwanie. Pomyślałem, że to powinien być droższy, specjalistyczny sprzęt, który będzie służył nam, pacjentom, także po zakończeniu epidemii koronawirusa - przekonuje radny Litewka.

Sukcesem będzie zakup jednego respiratora, ale może uda się zebrać więcej pieniędzy

Celem zbiórki, która jeszcze przez 44 dni potrwa na portalu zrzutka.pl, jest zakup co najmniej jednego respiratora Hamilton C3, który kosztuje ok. 85 tys. zł. Jeśli uda się zrobić zakup w tym terminie, koszt sprzętu wyniesie 65 tys. zł.

 - Oczywiście będę przeszczęśliwy, jeśli udałoby się zebrać środki na więcej niż jeden respirator i wspomóc oba szpitale w Sosnowcu, a także Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej i powiatowy szpital w Będzinie. Jestem jednak realistą i w tej chwili naszym celem jest pierwsze 65 tysięcy zł - zaznacza radny.

Zakupiony respirator trafi więc najprawdopodobniej do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu. - Nasz Sosnowiecki Szpital Miejski otrzymał niedawno wsparcie od władz miasta w postaci dwóch respiratorów i karetki, która również została doposażona w tego typu sprzęt - wyjaśnia Łukasz Litewka.

Jeden z radnych z Sosnowca przeznaczył na zbiórkę swoją dietę

Podczas pierwszej doby pieniądze wpłaciły już 563 osoby i udało się uzbierać jedną trzecią kwoty. Wśród uczestników zbiórki był m.in. radny Tomasz Niedziela, który przekazał na szpitalny sprzęt swoją miesięczną dietę, czyli 2500 zł.

- Podobnie oszałamiającą sumę wpłacił jeden z mieszkańców Zagórza. Widujemy się, mówimy sobie "dzień dobry", a nawet nie wspomniał, że wspomógł tę akcję kwotą 2000 zł. Jestem pod wrażeniem i bardzo dziękuję - cieszy się radny Litewka.

Organizatorowi akcji zależy, aby informacja o zbiórce dotarła do jak najszerszego grona osób i firm. Sam deklaruje, że od poniedziałku kontaktować się będzie z lokalnymi przedsiębiorcami i marketami, które mają siedzibę w Zagłębiu. - Liczę, że nawet w tak trudnym okresie przekażą choćby symboliczną kwotę. Wystarczy, że znajdziemy 6,5 tys. chętnych gotowych do wpłaty 10 zł - zaznacza samorządowiec.

Przypomnijmy, że niedawno wsparcia szpitalowi św. Barbary udzieliły Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz diecezja sosnowiecka. Z budżetu województwa na zakup sprzętu, w tym także respiratorów, przeznaczono 4,5 mln zł, natomiast z inicjatywy biskupa Grzegorza Kaszaka zakupiono sprzęt do monitorowania stanu zdrowia pacjentów o wartości 44 tys. zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.