SmogoBus, czyli specjalny hybrydowy autobus, w którym urzędnicy zachęcają mieszkańców do wymiany pieca, jeździ po Sosnowcu w każdy piątek od początku marca. Teraz do akcji dołącza Tauron Ciepło.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zanim SmogoBus wyjechał w trasę, do 10 tys. mieszkańców domów jednorodzinnych w Sosnowcu trafiły specjalne pakiety informacyjne, zawierające wiadomości o programach, z których można uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca.

– Odwiedziliśmy już dwie dzielnice, w obu przypadkach mimo niesprzyjającej pogody do SmogoBusa przyszło w sumie 120 osób. Dzięki wizycie w SmogoBusie podpisaliśmy już pierwsze umowy z mieszkańcami – mówi Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Można pozyskać nawet 53 tys. zł dofinansowania

9 kwietnia do akcji promującej przystąpią pracownicy Tauronu Ciepło sp. z o.o. Wówczas SmogoBus zawita na Stary Sosnowiec, a dokładnie na parking przy SP 27 (ul. Grabowa 2). – Nasze działania skierowane są do mieszkańców części budynków typowanych do podłączenia w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji – podkreśla Aldona Jarominek z Tauronu Ciepło.

– Mieszkańcy mają z czego wybierać. Po raz pierwszy mogą skorzystać z programu "Stop Smog", nadal działa miejski program dofinansowujący wymianę pieca oraz program "Czyste powietrze" – podkreśla Zastrzeżyński.

Program "Stop smog" adresowany jest do najmniej zamożnych mieszkańców Sosnowca. Można w ten sposób pozyskać nawet 53 tys. zł przy zaledwie pięcioprocentowym wkładzie własnym na wymianę pieca oraz docieplenie budynku. Z miejskich funduszy na wymianę kotła można pozyskać nawet 8 tys. zł. Trzecią możliwością pozyskania wsparcia jest program "Czyste powietrze".

SMOGOBUS

9 kwietnia (piątek) – Stary Sosnowiec przy Szkole Podstawowej nr 27 (ul. Grabowa 2),

16 kwietnia (piątek) – Jęzor przy Szkole Podstawowej nr 21 (ul. Zawodzie 34).

SmogoBus będzie dostępny w godz. 12–17.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Brawo !!! Popieram!!!
Jeśli szybko nie rozprawimy się ze smogiem będziemy osłabiać swój układ oddechowy, a za czym idzie całą odporność. Zastanawiam się dlaczego tak mało mówi się w mediach o programie Czyste Powietrze. Tak wiele bezsensowych informacji jest codziennie powielanych... pewnie chodzi o kasę, bo o co innego. Promowanie ekologii nie jest chyba dla nikogo opłacalne. Gdyby chociaż raz w wiadomościach jakichkowiek wspominano o programie CzystePowietrze.eu ludzie zaczęli by sobie przypominać i działać z dofinansowniami, ale nie .... lepiej podawać cyfry koronalne.
Dlatego choćbym miała przekonać chociaż jedną osobę to warto napisać parę słów. Osobiście sama skorzystałam z dofinansowania i mam już ekologiczny kocioł EEI pellets
już oceniałe(a)ś
0
0
Tauron Ciepło już działał w sprawie smogu na ulicy Modrzejowskiej. W trakcie remontu nawierzchni położono nitkę ciepłownicza do kamienic. Tylko ze względu na ceny i warunki nikt nie chciał się podłączyć.
Całe to "działanie" to ściema.
już oceniałe(a)ś
0
0