Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fundacja Rób Dobro organizuje mecz charytatywny już po raz czwarty. – Dotąd zbieraliśmy pieniądze, żeby pomóc naszym podopiecznym. Tym razem mamy inny cel. Będziemy promować ideę rodzicielstwa zastępczego w Sosnowcu – mówi Ewa Chróścicka, prezes fundacji Rób Dobro.

Okazuje się, że czas pandemii sprawił, że wiele dzieci czeka na nowy dom. – Potrzeby dzieci w trudnej sytuacji życiowej w Sosnowcu są znacznie większe niż liczba rodzin, które taką pomoc i taką opiekę i uczucia oferują – mówi Ewa Chróścicka. W Sosnowcu jest obecnie 356 dzieci w pieczy zastępczej, a liczba rodzin zastępczych to 235. Aż 171 z nich to tzw. rodziny spokrewnione. 17 – to rodziny zastępcze zawodowe, a kolejne 47 – niezawodowe. Rodziną zastępczą mogą zostać małżeństwa, ale i osoby stanu wolnego

W Sosnowcu brakuje rodzin zastępczych. "Przyjmiemy każdą liczbę"

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu – odpowiadający za koordynację pieczy zastępczej – deklaruje przyjęcie każdej liczby rodzin. MOPS zakłada, że część osób z czasem zrezygnuje, czy to w wyniku własnej decyzji, czy podczas oceny w trakcie szkolenia.

– Byłoby cudownie, gdyby pojawiło się około 30 nowych rodzin, które przyjmą dzieci. Teraz średnio w rodzinach jest aż po sześć osób, a byłoby super, gdyby było ich po trzy – dodaje pani prezes.

Mecz charytatywny na Stadionie Ludowym w Sosnowcu

Szczytną ideę będzie promował mecz, który odbędzie się w najbliższą sobotę na Stadionie Ludowym. Naprzeciw siebie staną wtedy drużyna fundacji Rób Dobro oraz Pectus Football Team.

Tomasz Frankowski w barwach reprezentacji Polski. Rok 2006 - mecz z Finlandią w BydgoszczyTomasz Frankowski w barwach reprezentacji Polski. Rok 2006 - mecz z Finlandią w Bydgoszczy fot.Damian Kramski / Agencja Gazeta

Pectus to czterech muzycznie uzdolnionych braci Szczepaników z Rzeszowa, którzy zostaną wsparci na boisku byłymi reprezentantami Polski w piłce nożnej. Swój udział zapowiedzieli m.in. Grzegorz Szamotulski, Tomasz Frankowski, Tomasz Iwan, Tomasz Kłos, Jacek Krzynówek. – Nasi panowie obawiają się tego starcia, ale wierzymy, że będzie dobrze, a przede wszystkim, że nie zabraknie dobrej zabawy – uśmiecha się Ewa Chróścicka.

Plakat promujący wydarzenie na Stadionie Ludowym w SosnowcuPlakat promujący wydarzenie na Stadionie Ludowym w Sosnowcu mat. prasowy

Współorganizatorem imprezy jest miasto Sosnowiec, a trybuny zostaną otwarte już o godzinie 14. Przewidziane są animacje dla dzieci, rozdawanie autografów, zdjęcia z gwiazdami oraz występy cheerleaderek. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.