Powstała petycja, która ma zachęcić władze Sosnowca do zainwestowania w rozbudowę sieci ciepłowniczej w centrum miasta. Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta przypomina autorom petycji, że Sosnowiec nie ma własnej sieci ciepłowniczej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Petycja o tytule "Podłączenie centrum Sosnowca do miejskiej sieci ciepłowniczej" znajduje się na stronie petycjeonlinie.com. – Ciągle słyszymy: "Nie ma pieniędzy. Nie pieniędzy". Na zdrowiu nie można oszczędzać. Miasto szykuje się teraz do budowy nowej tężni w parku Sieleckim, a tymczasem tuż obok – po drugiej stronie ulicy 3 Maja – kopcą kominy starych kamienic. Miasto tak mocno inwestuje w infrastrukturę sportową. Powstaje Zagłębiowski Park Sportowy, modernizowany będzie stadion lekkoatletyczny, powstanie nowy obiekt w Klimontowie, ale żeby uprawiać mądrze sport, to trzeba wcześniej zadbać również o jakość powietrza. Dlaczego są środki na wymienione przeze mnie inwestycje, a nie ma na zdrową przyszłość naszą i naszych dzieci? – irytuje się Dorota Kurcz, która razem z Mateuszem Sizalewskim przygotowała petycję skierowaną do władz miasta.

Petycja ws. podłączenia centrum Sosnowca do sieci ciepłowniczej

Czytamy w niej: "Centrum Sosnowca, a w szczególności obszar ulicy Piłsudskiego, Dęblińskiej, Sadowej, Czystej, Krzywej, Kołłątaja, Towarowej i Mierosławskiego, to czarny punkt na smogowej mapie regionu. W okolicy tej podstawowym źródłem ciepła są stare, nieefektywne kotły węglowe, których spaliny uniemożliwiają zdrowe i komfortowe życie mieszkańców w sezonie grzewczym.

Doceniając dotychczasowe działania miasta w walce ze smogiem i trafnym diagnozowaniu problemów związanych z niską emisją, zwracamy się z uprzejmą prośbą o pilne podjęcie działań zmierzających do podłączenia tej części Sosnowca do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Problem fatalnej jakości powietrza w tej części miasta daje się również we znaki mieszkańcom ościennych dzielnic i sąsiednich części Centrum. Ma również wysoce negatywny wpływ na wizerunek Sosnowca, ze względu na usytuowanie w sąsiedztwie reprezentatywnych ulic Piłsudskiego oraz 3 Maja. Podjęcie skutecznych działań w kierunku odwrócenia tej sytuacji na pewno zostanie pozytywnie odebrane przez mieszkańców tej części miasta, którą uznaje się za mocno zaniedbaną i niedoinwestowaną".

Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta przypomina autorom petycji, że Sosnowiec nie ma własnej sieci ciepłowniczej. Co nie oznacza, że nie współpracuje także w tym zakresie z dostawcami ciepła. Wspólne inwestycje mają miejsce w trakcie remontów i modernizacji sieci i dróg.

Sosnowiec rozbudował sieć, ale przyłączyło się ledwie kilka procent mieszkańców ul. Modrzejowskiej

W Sosnowcu powstała smogowa mapa miasta. Opracowanie pokazało, w których dzielnicach zjawisko smogu jest największe. Według danych są to Pogoń, Porąbka, Juliusz oraz Klimontów na południe od ul. Dobrzańskiego-Hubala. Stosunkowo najlepsza jakość powietrza jest w Zagórzu, Środuli i Śródmieściu.

Sosnowiec bezustannie zachęca mieszkańców do wymiany starych kotłów na nowe. W miasto ruszył smogobus, który docierał do mieszkańców i przedstawiał propozycję wymiany pieców i docieplenia budynków.

Smutnym jest fakt, że wielu mieszkańców – nawet po rozbudowie sieci – nie chce skorzystać z takiego udogodnienia. – Tauron sondował możliwość przyłączenia na ul. Modrzejowskiej, chętnych było sporo, a gdy przyszło do realizacji, podłączyło się zaledwie kilka procent mieszkań... Problem też nie leży w Sosnowcu. Powietrze nie ma granic i smog płynnie się przemieszcza – mówił nam prezydent Arkadiusz Chęciński.

– Nie można się poddawać. Trzeba zachęcać. Może zwolnić z części podatku od nieruchomości? Wciąż jest wiele do zrobienia – mówi Dorota Kurcz, która w najbliższy poniedziałek zamierza złożyć petycję z podpisami wspierających ją osób w urzędzie miasta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Dlaczego są środki na wymienione przeze mnie inwestycje, a nie ma na zdrową przyszłość naszą i naszych dzieci?
Pinokio odpowiada:Problem też nie leży w Sosnowcu. Powietrze nie ma granic i smog płynnie się przemieszcza
już oceniałe(a)ś
5
1
A co się stało ze smogobusami? A co z dronami do pobierania próbek dymu? Jakoś ucichła kampania antysmogowa a termin wymiany kotłów upływa za około 90 dni. Pierwsze chłodniejsze noce i znowu czuję smród. Ile lat jeszcze trzeba czekać aby uporać się z tym problemem?
już oceniałe(a)ś
1
0
Zburzyć, to będzie pole do popisu dla deweloperów. Jest kasa na niepotrzebny stadion, na egzotarium, na pieszczenie deweloperów, na gadanie o zadaszonym stoku narciarskim. Jest największy przyrost lokali mieszkalnych i cen mieszkań), a miasto się rozsypuje, smrodzi i jest zaniedbane. III świat.
już oceniałe(a)ś
2
2
Tak, tak. To proszę powiedzieć skąd napływa powietrze w okolice ul. Kilińskiego i WSH? Jak tylko się ochladza to wieczorem i w nocy jest taki syf i smród że głowa mała. Rozumiem, że to z Będzina, Czeladzi lub Szopienic? Całe centrum smrodzi, Modrzejowska, Targowa, Dekerta. Do tego dochodzi Pogoń, okolice Sobieskiego i co drugi domek i willa. Ale ważne że będzie stadion, a nawet dwa. Słów brakuje na tą degrengoladę.
już oceniałe(a)ś
0
2