Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec" to spacerowo-historyczna inicjatywa stowarzyszenia, której zadaniem jest przywrócenie pamięci o kobietach, które w XIX i XX w. na terenie Sosnowca tworzyły, działały, odegrały znaczącą rolę.

"Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec" biegnie przez miejsca, w których znaczące sosnowiczanki mieszkały, działały, uczyły się. Przystanki na trasach oznaczone są szyldami wielkości postaci ludzkiej, ze zdjęciem i biogramem postaci.

Szlak składa się z czterech tras tematycznych:

  • trasa "A" – artystki, aktorki, naukowczynie (m.in. Pola Negri, Natalia Stokowacka i Alicja Dorabialska),
  • trasa "D" – działaczki dobroczynne (m.in. Klara Dietel, Elżbieta Schoen i Fanny Lamprecht),
  • trasa "O" – działaczki ruchu oporu (m.in. Michalina Konieczna, Anka Kowalska, Helena Gubała),
  • trasa "P" – przedsiębiorczynie (m.in. Wanda Telakowska, Helena Rzadkiewiczowa, Józefa Siwikowa).

Podczas spotkania (początek o godz. 17) poznacie historie kobiet, które swoje losy związały z miastem na zawsze bądź na chwilę, wykonując ważne zadanie lub oferując swoją obecność wtedy, gdy były potrzebne.

Zapisy:

  • w siedzibie Stowarzyszenia "Aktywne Kobiety", ul. 3 Maja 11 (wejście od ulicy Warszawskiej 7a) w Sosnowcu,
  • telefonicznie: 606 976 474,
  • mailowo: promocja.sak@gmail.com.

Udział jest bezpłatny. Projekt "Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec" jest realizowany przez Stowarzyszenie "Aktywne Kobiety" i współfinansowany z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Programu "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.