To nie jest dobry czas dla Zagłębia Sosnowiec. Prezes Łukasz Girek zmaga się z pierwszym za swojej kadencji poważnym kryzysem i starcie to przegrywa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zagłębie – pod opieką miasta – budowało w ostatnich latach wizerunek stabilnego pod względem finansowym klubu. Przełożyło się to na awans do ekstraklasy, po którym jednak nastąpiły spadek i niemal nieustanne powody do frustracji dla kibiców.

Zawodzą również hokeiści, którzy w dwóch kolejnych sezonach nie potrafili sobie zapewnić miejsca w rozgrywkach play-off. Tyle że w przypadku hokeja krytyka nie może być aż tak jednoznaczna. Zespół odstaje finansowo od większości drużyn PHL, z którymi trudno mu się równać na lodzie.

Stadion Zimowy w Sosnowcu
Stadion Zimowy w Sosnowcu  KAMILA KOTUSZ

Ostatnie tygodnie przyniosły informacje burzące wizerunek, o którym piszemy na wstępie. 28 stycznia Komisja ds. Licencji Klubowych nałożyła na Zagłębie "środek kontroli w postaci kary finansowej". Klub został ukarany 5 tys. zł grzywny za naruszenie kryterium F.09 Podręcznika Licencyjnego. Ten punkt wskazuje na zaległości finansowe. Takie niepokojące informacje nie dotyczyły klubu z Kresowej już od dawna.

W piątek w końcu ulało się hokeistom, którzy o tym, że nie są traktowani przez klub poważnie i profesjonalnie, mówili – wtedy jeszcze po cichu – już grudniu. Hokeiści napisali w liście do kibiców, że ostatnią pensję dostali za listopad, Zaznaczają, że gorsze jest to, że nie wiedzą, kiedy zadłużenie zostanie uregulowane. Skarżą się na brak sprzętu, na to, że się zadłużają u rodziny i znajomych. Że brakuje im pieniędzy na codzienne życie...

Słabo jak na pracowników miejskiej spółki. Jeszcze słabsze jest jednak tłumaczenie prezesa Girka, który napisał tak: "(...) ewentualnie powstające periodyczne opóźnienia [w wypłatach – przyp. red.] są warunkowane wieloma czynnikami. Czynniki te często nie są wprost zależne od spółki. Zagłębie SA stara się regulować swoje zobowiązania na bieżąco, w miarę możliwości finansowych spółki, traktując wszystkich wierzycieli równo. Spółka nie ucieka od odpowiedzialności do zobowiązania i dokłada wszelkiej staranności, aby wymagane i bezsporne należności zostały uregulowane".

Łukasz Girek nowym prezesem Zagłębia Sosnowiec
Łukasz Girek nowym prezesem Zagłębia Sosnowiec  mat. prasowe

Czy piłkarze Zagłębia Sosnowiec odmówili gry w Turcji?

Trudno o bardziej rozmytą, wymijającą i uchylającą się przed odpowiedzialnością wypowiedź. Rozumiemy, że klub jest uzależniony od wpływów od sponsorów, od pieniędzy miasta... Gdy tych brakuje, trzeba jednak o tym z osobami, które się zatrudnia, rozmawiać. Ale nie może to być ewentualne, periodyczne i warunkowe, tylko wprost. Konkretnie. Prezes, formułując swoją odpowiedź na list hokeistów, potwierdził, że problem finansowy dotyczy także piłkarzy. Ci właśnie kończą przedsezonowy obóz w Turcji. Z materiałów, które docierają do Polski, widzieliśmy, że zawodnicy są zapracowani, ale uśmiechnięci.

W piątek co prawda nie udało się rozegrać sparingu z KAMAZ-em Nabierieżnyje Czełny. Klub poinformował, że to z powodu urazów, ale do nas dotarła informacja, że piłkarze nie chcieli rozegrać tego meczu z powodu zadłużenia, jakie ma wobec nich Zagłębie.

Czy możemy prosić, żeby prezes odniósł się i do tych niepokojących wieści? A może przy okazji wytłumaczy, kto wpadł na pomysł, żeby najtańszy karnet na trybunę krytą kosztował 300 zł? O jakich obostrzeniach – które każą Zagłębiu ograniczyć liczbę takich karnetów do 350 – pisze klub?

Bez wyjaśnienia nie wygląda to na "kultową" akcję, a zwyczajne szukanie pieniędzy w kieszeniach kibiców.

Aktualizacja

Na nasze pytanie dotyczące meczu w Turcji odpowiedział na twitterze Arkadiusz Aleksander, dyrektor klubu. 

Komunikat opublikował również klub. "Pojawiające się w mediach informacje sugerujące odwołanie sparingu w ramach protestu piłkarzy są nieprawdziwe".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ja pieprze nie dosyć że ten wrzód wysysa kasę z miasta (chociaż to bardziej jest karmiony z cyca przez chęcińskiego i ziomeczków) to jeszcze sobie nie radzi.
Ale spoko zaraz od jakiegoś durnia usłyszymy że to najcenniejsza marka miasta
już oceniałe(a)ś
3
2
Zamienił stryjek siekierkę na kijek.
już oceniałe(a)ś
1
0