Uczelnie wyższe poszerzają swoją ofertę o kierunki dla samorządowców. Sosnowiecki Humanitas proponuje je po raz pierwszy w historii uczelni. W naszym regionie podobną wiedzę można też zdobyć w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Konkurencją dla zagłębiowskich uczelni jest m.in. oferta przygotowana przez Krakowską Szkołę Biznesu i Instytut Heweliusza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegoroczna rekrutacja na studia MBA dla liderów samorządowych jest pierwszą w historii Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. – Zainteresowanie studiami jest duże. Z kilku urzędów miast, m.in. z Sosnowca, mamy zapowiedzi oddelegowania na studia całych grup urzędników. Samorządy zdają się rozumieć, że dobre zarządzanie publiczne musi się dziś opierać na stałym uzupełnianiu wiedzy i nabywaniu nowych kwalifikacji. Świat się dynamicznie zmienia i kompetencje wyniesione ze studiów ukończonych dziesięć czy piętnaście lat temu absolutnie nie wystarczającą, by być skutecznym menedżerem. Ja sam zapisałem się na studia MBA z zakresu innowacyjnego zarządzania, podobnie jak wielu innych pracowników naszej uczelni, także z kadry kierowniczej. To coraz powszechniejszy trend, dostrzegalny również w samorządach – mówi Michał Kaczmarczyk, rektor uczelni.

Michał Kaczmarczyk, rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu
Michał Kaczmarczyk, rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu  Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl

– Na studiach MBA dla samorządowców największy nacisk kładziemy na praktykę, popartą wieloletnim doświadczeniem samorządowym naszych wykładowców. W toku studiów pracujemy na kazusach – konkretnych przykładach i problemach do rozwiązania. Nie mniej ważny jest też aspekt międzynarodowy studiów – dzięki niemu radny z Katowic czy Będzina może poznać rozwiązania funkcjonujące w samorządzie włoskim, francuskim czy hiszpańskim. I nie jest to wiedza tylko z książek – zaznacza rektor.

Heweliusz konkuruje z zagłębiowskimi uczelniami

Oferta Humanitasa konkuruje m.in. z tą przygotowaną przez Krakowską Szkołę Biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i Instytut Heweliusza, która również szuka przyszłych studentów w naszym regionie.

Studia MBA in Community Managment promuje hasło – „To studia dla ambitnych i chcących zmieniać rzeczywistość samorządowców". Zajęcia będą odbywać się w Katowicach.

– To studia dla pracowników urzędów, którym wciąż chce się zaskakiwać i robić coś ponad. A przy okazji poznać nowych ciekawych i niebanalnych ludzi – mówi Jakub Kwaśny, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Wykładane przedmioty dotyczą problemów i zagadnień samorządu, np.: programowanie i finansowanie polityk publicznych, inżynieria finansowa, zamówienia publiczne, aspekty prawne, mediacje, zarządzanie publiczne, dyplomacja, zmiany klimatyczne, nadzór właścicielski JST.

– Program daje dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy na temat samorządu oraz przegląd najlepszych europejskich rozwiązań dla polskich miast i gmin. Zajęcia prowadzą praktycy zarządzania, cenieni specjaliści z zakresu finansów, prawa, marketingu i wysokiej klasy naukowcy z renomowanych ośrodków akademickich – zaznacza Ilona Byra, prezes Instytutu Heweliusza.

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej ma ofertę nawet dla wodociągów

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej również kusi podobną ofertą. – Studia MBA oraz podyplomowe w Akademii WSB są bardzo chętnie wybierane przez osoby nie tylko z naszego województwa. To efekt między innymi możliwości studiowania hybrydowego lub online. Dzięki temu można uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach z dowolnego miejsca. Z naszej oferty korzystają między innymi przedstawiciele samorządu terytorialnego z naszego regionu czy przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – zaznacza dr Marcin Lis, dyrektor Centrum Studiów Podyplomowych i Rekrutacji, prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem..

– Samorządowcy powinni posiadać merytoryczne kompetencje oraz wykształcenie, które pozwoli im na jak najlepsze wypełnianie codziennych obowiązków. Są one różne, w zależności od stanowiska i pełnionej funkcji. Dlatego jeśli chodzi o samorządy, to najczęściej wybieranymi kierunkami są: Executive MBA prowadzony w partnerstwie z uczelnią Webster University. To studia przygotowane z myślą o menedżerach i kadrze zarządzającej, poszukujących praktycznych rozwiązań z obszaru budowania i realizacji strategii firmy czy samorządu. W ofercie mamy też między innymi studia MBA dla branży wodociągowej, czy MBA w ochronie zdrowia, które w ostatnim czasie pandemii cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – dodaje Marcin Lis.

Studia atutem podczas wyborów samorządowych

Zarządzający wyższymi uczelniami wierzą, że już podczas najbliższych wyborów samorządowych głosujący na przyszłych prezydentów, burmistrzów, czy radnych docenią, że ci zainwestowali w swoją edukację.

– Zbliżające się wybory samorządowe to zdecydowanie dobry czas, by przypomnieć chętnym do nauki, ale i samym mieszkańcom, aby zwracali uwagę na kogo głosują, czy te osoby są przygotowane do profesjonalnego zarządzania miastem. Formalne kwalifikacje, potwierdzone prestiżowym dyplomem, są ważnym kapitałem kandydata na radnego czy prezydenta miasta, gdyż dają mu realną wiedzę i umiejętności niezbędne w przyszłej pracy samorządowej. Ale dyplom MBA świadczy o czymś jeszcze: o wysokich ambicjach, gotowości do ciągłego rozwoju, otwartości na nowe trendy w zarządzaniu – podkreśla Michał Kaczmarczyk.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Czy nie powinno być odwrotnie...najpierw szkoła, studia, kompetencje a potem stanowiska
@CzarnaD
ciiiii, szwagrowi nie pomożesz?
już oceniałe(a)ś
1
1
MBA na Humanitas... może najpierw nauczycie się podstawowych przepisów o gromadzeniu odpadów i utrzymaniu porządku nie tylko od głównego wejścia. Potem możecie wziąć się za nauczanie samorządowców. Zresztą też mi uczelnia... w tygodniu hula wiatr ale w weekend studenty chłonne wiedzy zablokują całą okolicę byle tylko być bliżej tej wybitnej uczelni
już oceniałe(a)ś
3
3