Decyzja o utworzeniu w apelacji katowickiej Sądu Okręgowego w Sosnowcu zapadła w marcu 2021 r. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Sprawiedliwości nowa placówka miała ruszyć 1 września 2021 r. Okazało się to jednak niemożliwe. Powód? W Sosnowcu nie znaleziono budynku, który spełniałby potrzebne wymogi. Pojawił się nawet pomysł, żeby nowa placówka wymiaru sprawiedliwości tymczasowo mieściła się w jednym z budynków należących do Sądu Okręgowego w Katowicach.
Resort sprawiedliwości ostatecznie zdecydował, że Sąd Okręgowy w Sosnowcu będzie mieścił się w dwóch budynkach. Jego prezes, oddziały administracyjny i finansowy oraz pion karny będą pracowali w zabytkowym gmachu dawnej Szkoły Realnej przy ul. Żeromskiego 3. Przypomnijmy, że była to pierwsza szkoła średnia w Sosnowcu, założona pod koniec XIX w. przez Heinricha Dietla. W 2013 r. budynek przejęło miasto, które cztery lata później sprzedało go spółce Opal Maksimum.
Sędziowie cywiliści oraz pracownicy pionu pracy i ubezpieczeń społecznych będą natomiast pracowali w biurowcu przy ulicy Teatralnej 9. Od marca 2021 r. działa tam już Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu.
– Po otwarciu sądu obłożenie przestrzeni w naszym biurowcu przy ul. Teatralnej sięgnie 100 proc. To bardzo dobra wiadomość. Szczególnie jeśli pamięta się o tym, że gdy cztery lata temu zostawałem prezesem ARL-u, to 40 proc. powierzchni czekało na najemców – przypomina prezes Krzysztof Haładus.
Sąd okręgowy zajmie w budynku ARL-u cztery piętra: pierwsze, drugie, siódme, ósme oraz część parteru. Znalazło się dość miejsca zarówno na 11 sal rozpraw usytuowanych na pierwszym i drugim piętrze, jak i przestrzenie na biuro podawcze, biuro obsługi interesanta i czytelnię – zlokalizowane na parterze.
– Obecnie dobiegają końca prace, które przystosowują zgodnie z projektem powierzchnie biurowca do potrzeb sądu. Aktualnie stopniowo udostępniamy te powierzchnie wraz z umeblowaniem nowemu najemcy. Będzie więc dość czasu – przed otwarciem sądu – na podłączenie niezbędnych systemów teletechnicznych, w tym audiowizualnych, do prowadzenia rozpraw i niezbędnego monitoringu – mówi Krzysztof Haładus.
Sąd w budynku ARL-u oznacza również zmiany dla dotychczasowych najemców. – Staraliśmy się wszystko zorganizować tak, żeby nikt na tym nie ucierpiał. Miejsca zabrakło tylko dla jednego podmiotu, który wcześniej działał pod tym adresem. Potrzebowaliśmy dla niego 15 m kw. powierzchni. Zaproponowaliśmy w zastępstwie przestrzeń w mieszczącym się po sąsiedzku dawnym budynku supermarketu. Dotychczasowy najemca nie skorzystał jednak z tego rozwiązania – mówi prezes ARL-u.
W ramach prowadzonych prac powiększy się też – o około 30 proc. – powierzchnia jadalni w restauracji Stacja Sosnowiec, która z pewnością zyska nowych klientów.
Umowa zakłada, że sąd będzie działał przy ul. Teatralnej przez minimum pięć lat. Niewykluczone jednak, że ten okres będzie się z czasem wydłużał. Docelowo planowana jest budowa nowego gmachu Sądu Okręgowego w Sosnowcu. W niedzielę (27 lutego) informowaliśmy, że sąd może zająć też dawną nieruchomość Instytutu Medycyny Pracy.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze