Zabezpieczenie medyczne dla uchodźców z Ukrainy wraz z obsługą w języku ukraińskim, pomoc psychologiczna i mieszkania dla lekarzy ze Wschodu - Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i Będzinie przygotował pakiet pomocowy dla osób uciekających przed wojną. Trwa także zbiórka pieniędzy na zakup leków i środków pierwszej pomocy, które trafią do medyków w Ukrainie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Zgłosiliśmy służbom wojewody śląskiego i NFZ, że szpital jest przygotowany do przyjęcia 50 rannych. Decyzja była oczywista. W zespole mamy lekarzy z Ukrainy, którzy natychmiast zaoferowali pomoc swoim rodakom – mówi dr Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji PZZOZ. – Od 1 marca w przyszpitalnych przychodniach będą możliwe również konsultacje medyczne w języku ukraińskim w zakresie: ginekologii, ortopedii, chirurgii i chorób wewnętrznych. Zapewniamy także pomoc psychologiczną - dodaje.

Uruchomione zostały dwa telefony dla osób potrzebujących opieki lekarskiej:

797 410 116 (obsługa w języku ukraińskim), 515 096 087 (obsługa w języku polskim). Telefony są czynne przez całą dobę.

Sprzęt i leki trafią do medyków w Ukrainie

W Szpitalu w Czeladzi pracuje obecnie 8 lekarzy z Ukrainy, w drodze do Polski są kolejne lekarki, którym dyrekcja placówki zaoferowała pracę. Dzięki pomocy samorządów Będzina i Czeladzi udało się zabezpieczyć pięć mieszkań, w których znajdą schronienie ze swoimi dziećmi.

Do pomocy Ukrainie włączyć może się każdy. Za pośrednictwem stowarzyszenia działającego przy PZZOZ Szpital wraz z Uniwersytetem Śląskim uruchomił zbiórkę pieniędzy na najbardziej potrzebny sprzęt medyczny i leki, które w najbliższym czasie trafią do medyków na Ukrainie.

- Bandaże, opaski uciskowe, rękawiczki, strzykawki, leki – lista potrzeb jest długa, a pomoc potrzebna na już. Jako lekarze nie pozostajemy obojętni, będziemy wspierać medyków, którzy niosą pomoc żołnierzom i ludności cywilnej w Ukrainie – mówi lek. Ewa Wiązania-Gacek, zastępczyni dyrektora ds. lecznictwa PZZOZ.

Pieniądze na zakup środków niezbędnych do zapewnienia Ukraińcom pomocy medycznej można wpłacać na konto Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Nadzieja".

Getin Bank SA 56 1560 1010 0000 9010 0006 1687

Z dopiskiem "Szpital dla Ukrainy".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem