Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na budowę czterech budynków, w których będzie 88 mieszkań, w tym 8 przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami, w lipcu 2020 roku. Po niemal dwóch latach prac przychodzi pora na wykończenie. Pierwsi lokatorzy do mieszkań wprowadzą się najprawdopodobniej już jesienią. – Zależy nam, aby nowe osiedle zapełniło się jak najszybciej. Lista chętnych jest dość długa i myślę, że już niedługo pierwsi lokatorzy będą cieszyli się nowymi mieszkaniami – mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Sosnowiec osiedle przy ul. Traugutta. Kto może liczyć na mieszkanie?

Mieszkania na nowym osiedlu będą przede wszystkim dla osób, które mają uprawnienia do zamiany lub najmu lokalu komunalnego. To oznacza, że spełniają podstawowy warunek: dochód na osobę w gospodarstwie domowym w okresie ostatnich trzech miesięcy jest nie wyższy niż 200 proc. kwoty najniższej emerytury w jednoosobowym gospodarstwie domowym lub 150 proc. kwoty w wieloosobowym gospodarstwie.

Nowe budynki przy ul. Traugutta w SosnowcuNowe budynki przy ul. Traugutta w Sosnowcu UM Sosnowiec

Pracownicy MZZL i WGL sprawdzą, czy członkowie gospodarstwa domowego będą lub są zdolni do regulowania czynszu i opłat niezależnych od wynajmującego (media). Dla osób, które będą chciały zamienić obecne mieszkanie komunalne, istotna będzie także opinia dotychczasowego ADM.

Jest też kilka innych zasad. Najemcą lokalu NIE MOŻE zostać osoba, która:

  • ma zaległości w związku z korzystaniem z lokalu – mówiąc wprost, która jest dłużnikiem,
  • posiada tzw. roszczenie regresowe wobec Gminy Sosnowiec,
  • w okresie ostatnich 5 lat otrzymała ulgi na spłatę zaległości,
  • w przeszłości dokonała samowolnego zajęcia lokalu,
  • w okresie 5 lat zbyła prawo własności do lokalu mieszkalnego, budynku mieszkalnego lub jego części,
  • w ostatnim roku pobierała dodatek mieszkaniowy lub korzystała z obniżki dochodowej.

11,85 złotych za mkw. Stawka czynszu w mieszkaniach przy ul. Traugutta w Sosnowcu

Znamy także już stawkę czynszu. To 11,85 zł/mkw. – Kwota ta nie jest naszym wymysłem, ale wynika ze wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia ogłaszanego przez wojewodę śląskiego – przyznaje Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. inwestycji i remontów MZZL. Co bardzo ważne, mieszkań przy ulicy Traugutta nie będzie można kupić.

Na nowym osiedlu mieszkania mają od niewiele ponad 38 mkw. powierzchni do ponad 57 mkw. To oznacza, że czynsz w najmniejszym z nich wyniesie ok. 460 zł, a w największym niewiele ponad 680 zł.

Mieszkania na osiedlu mają wykończone łazienki (kafelki, armatura), tynki gipsowe, wszystkie instalacje i drzwi zewnętrzne. Lokale są wyposażone w centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę z sieci. Nowy lokator musi zadbać m.in. o drzwi we wnętrzu i wyposażenie. Osiedle dysponuje miejscami parkingowymi oraz placem zabaw, który powstanie w ciągu kilku tygodni. W każdym z czterech budynków będzie też sześć miejsc w garażach, a te będą wynajmowane w przetargu. Osiedle wyposażone będzie także w instalacje fotowoltaiczne, które będą wspierały zasilanie części wspólnych budynków.

Przypomnijmy, że trwa także budowa nowego osiedla przy ulicy Naftowej. W 12 budynkach znajdzie się prawie 300 mieszkań. Szczegóły powinny być znane jeszcze w tym roku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.