W sobotę po raz pierwszy obchodzone będzie Święto Metropolii. Imprezy zaplanowano w całym regionie. Do wyboru jest 68 mikrowypraw.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jedyna w Polsce, najmłodsza w Europie metropolia ma już pięć lat - w piątek mija dokładnie tyle czasu od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na mocy rządowego rozporządzenia.

W sobotę (2 lipca) odbędzie się pierwsze jej święto. We wszystkich miastach GZM zaplanowano ponad 100 różnych wydarzeń.

Sporo będzie się działo w Będzinie. Organizatorzy postanowili przede wszystkim ożywić i uatrakcyjnić Bulwary Czarnej Przemszy, gdzie odbędą się zajęcia jogi i zumby, zabawy dla dzieci. Nie zabraknie też letniego kina pod chmurką i muzyki na żywo. Całość zwieńczy pokaz laserowego show i puszczanie lampionów na rzece. Przez cały dzień uczestnicy będą mogli skorzystać ze strefy gastronomicznej i strefy chillout z leżakami i pufami. Na miejscu będzie działała biblioteka, każdy będzie mógł sobie wypożyczyć książkę.

W mieście przygotowano też wycieczki, m.in. trasą, na której znajdują się zabytkowe, historyczne obiekty Będzina. Uczestnicy otrzymają stare fotografie zabytków, aby mogli porównać je ze stanem obecnym. Odbędą się też wycieczki, m.in. szlakiem obiektów wojskowych czy obiektów żydowskich.

Święto Metropolii w Sosnowcu

W Sosnowcu odbędzie się pięć wycieczek tematycznych, spośród których każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Jedna z wycieczek jest rowerowa:

  • Wycieczka po dawnej stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Maczkach, słynnym dworcu leżącym na historycznej granicy Rosji i Austrii,
  • Brunetki, blondynki, czyli kobiety Sosnowca – kuratorskie zwiedzanie galerii znajdującej się w przejściu podziemnym pod rondem Praw Kobiet w Sosnowcu połączone z wycieczką Zagłębiowskim Szlakiem Kobiet,
  • Wycieczka po cmentarzu przy ulicy Smutnej – unikatowej w skali kraju nekropolii, gdzie w jednym miejscu spoczywają wyznawcy czterech różnych wyznań - kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego, prawosławnego, rzymskokatolickiego i judaizmu, ukazujące zróżnicowaną kulturowo przeszłość Sosnowca,
  • Wycieczka rowerowa po Sosnowcu trasą dawnego pogranicza, prowadzącą od Pałacu Schoena po Trójkąt Trzech Cesarzy, pokazująca bogactwo historyczne miasta,
  • Spacer Śladami Zagłady Żydów Sosnowca, obywająca się w centrum miasta, a zakładająca odwiedzenie siedzib żydowskiego ruchu oporu i instytucji wojennych, istniejących w trakcie drugiej wojny światowej.

Szczegóły wydarzeń w Sosnowcu znajdziecie tutaj. O weekendowych atrakcjach Dąbrowy Górniczej tutaj.

Świętować będzie również Czeladź.

Święto GZM w innych miastach metropolii

W dniu święta GZM mieszkańcy i goście metropolii będą mogli poruszać się bezpłatną komunikacją miejską. Do takich przejazdów będzie uprawniał specjalny bilet, który można pobrać na stronie metropolitalnego święta.

Co proponują inne miasta? Chorzów zaprasza na szlak widziany z perspektywy miejskich witraży. Knurów na nostalgiczną wycieczkę po starych lokalnych kinach i opowieściach o najlepszych czasach kinematografów. Piekary Śląskie zaprezentują swoje tradycje drukarskie. Miłośnicy kulinariów będą mogli poznać tajemnice radzionkowskich restauracji. Wielbiciele bluesa przejechać się tyskim „Trolejbusem z bluesem". To niektóre z propozycji programu, który w całości dostępny jest na stronie internetowej kierunekgzm.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Możecie zacząć wydawać środku publiczne na potrzebne rzeczy,np. szpitale,szkoły itp.a tu tylko PR.żenada
już oceniałe(a)ś
0
0