W sobotę (17 września) w Fabryce Pełnej Życia zaplanowano obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji w Dąbrowie Górniczej odbędzie się wyjątkowa lekcja historii z przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, Dąbrowy Górniczej i fabryki obrabiarek Defum.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Tereny po zlikwidowanej Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek Defum w przyszłości ma się stać nowym centrum Dąbrowy Górniczej
Tereny po zlikwidowanej Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek Defum w przyszłości ma się stać nowym centrum Dąbrowy Górniczej  DAWID CHALIMONIUK

Wydarzenie w Dąbrowie Górniczej odbędzie się pod hasłem: Fabryka Pełna Historii. W programie znajduje się zwiedzanie hal byłej fabryki Defum, pokaz filmu, dyskusja z udziałem byłych pracowników, a na zakończenie koncert Basi Dratwińskiej.

Oprócz wymienionych atrakcji w Punkcie Widokowym wyeksponowana będzie oryginalna tokarka produkcji spółki Zieleniewski-Fitzner-Gamper z lat 30. XX wieku. Model CTR Nr 163-N, oryginalny, w pełni sprawny. W latach międzywojennych dąbrowski zakład wykonywał m.in. części do lokomotyw kolejowych produkowanych w Chrzanowie. Od 1928 roku fabryka weszła w skład spółki pod nazwą „Zjednoczone Fabryki Maszyn, Kotłów i Wagonów L. Zieleniewski i Fitzner-Gamper S.A." – największego w II RP koncernu przemysłu maszynowego z siedzibą w Krakowie.

Harmonogram – Fabryka Pełna Historii

  • godz. 17.00-17.30 – wycieczki po halach byłej fabryki DEFUM,
  • godz. 17.30-17.45 – pokaz filmu „Defum: fabryka pełna wspomnień",
  • godz. 17.45-18.30 – dyskusja: Połączeni dziedzictwem – jak różne pokolenia widzą Fabrykę Pełną Życia,
  • godz. 18.30-19.15 – koncert Basi Dratwińskiej.

Wydarzenia towarzyszące

Projekt Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia powstał we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Miejskim „Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem