W Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbędzie się w czwartek (6 października) wernisaż wystawy fotografii Radosława Czapli pt. "To nie bajka. To prawdziwe historie". Celem wystawy jest skłonienie do refleksji, zachęta do badań i profilaktyki dotyczących raka piersi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wystawę – w ramach obchodów października jako miesiąca świadomości raka piersi – zorganizowały Agnieszka Krzemińska i Karina Wojtusiak.

– Na fotografiach można zobaczyć kobiety, które starły się z chorobą, a teraz aktywnie działają, by walczyć z nowotworem, oraz wspierają inne osoby w podobnej sytuacji. Pod zdjęciami znajdują się kody QR, które można zeskanować, aby posłuchać prawdziwych historii bohaterek wystawy i uzyskać przydatne informacje. Walka z rakiem to wiele wątków, takich jak kobiecość, cielesność, wiara, nadzieja, osamotnienie, niezrozumienie, pokora, pewność siebie itd. Choroba to zawsze pytania „czemu ja?", „jak to będzie?", momenty zwątpienia i mobilizacji, momenty odsunięcia się od bliskich i osamotnienia oraz momenty, gdy wsparcie przyjmujemy i walczymy dla nas i naszych bliskich. Jeszcze więcej można usłyszeć w historiach opowiedzianych przez bohaterki. Łączy je to samo przesłanie – najważniejsze to szybkie wykrycie choroby i wsparcie bliskich.

Zdjęcia zostały wykonane w krótkim czasie od powstania pomysłu – 1–2 tygodnie, podczas jednej sesji fotograficznej, a następnie wystawa została powiększona o zdjęcia kolejnych sześciu pań. Przed zdjęciami fotograf nie wiedział, kto stanie przed obiektywem. By połączyć zdjęcia różnych osób podczas jednej szybkiej sesji w spójną całość, fotograf zdecydował się na wykonanie zdjęć w oparciu o styl malarski. W tym celu przez 5 dni przygotowywał własnoręcznie malowane brązowe tło, a zdjęcia wykonał z użyciem jednej lampy studyjnej, wydobywając malarski charakter fotografii. Makijaż do zdjęć stworzyła Julia Gorczyńska – opowiadają organizatorki wydarzenia.

Wystawa w galerii „Pod Świetlikiem" w Zagłębiowskiej Mediatece

Radosław Czapla jest z wykształcenia pedagogiem specjalnym, ale to również plastyk o specjalności fotografia artystyczna, absolwent Wrocławskiej Szkoły Fotografii. Ma za sobą liczne wystawy fotograficzne i wyróżnienia.

Wystawa powstała w partnerstwie z fundacją Gram Kibicuję Pomagam, stowarzyszeniem Kolorowe Damy, Zagłębiowską Mediateką i pracownią drukFineArt.pl. Prace fotograficzne będą prezentowane w galerii Pod Świetlikiem w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu od 6 do 31 października w godzinach otwarcia placówki. W czwartek (6 października) o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp wolny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem