Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, a także radny sosnowieckiej Lewicy Łukasz Litewka zagrają w spektaklu "Igraszki z diabłem". To forma wsparcia dla Społecznego Towarzystwa "Hospicjum Cordis".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Mówią, że lubię przyaktorzyć. To tak naprawdę dopiero się okaże. Na zaproszenie Hospicjum Cordis wezmę udział w spektaklu »Igraszki z Diabłem«. Zagram… Solfernusa, radcę piekielnego. Żarty żartami, ale cel jest niezwykle ważny. To element akcji »Hospicjum umiera powoli«. Hospicjum Cordis znalazło się w punkcie krytycznym, a naszym celem jest pomoc" – pisał na prezydenckim profilu facebookowym prezydent.

„Pomóż nam ocalić miejsce, które codziennie otacza opieką nawet 100 osób – dzieci i dorosłych – będących w terminalnym stanie choroby. Z każdym dniem problem się pogłębia, znaleźliśmy się w punkcie krytycznym i nasze hospicjum powoli umiera. Dlatego nie możemy dłużej czekać i musimy zacząć głośno o tym mówić. Z całego serca prosimy, wesprzyj naszą zrzutkę i pomóż nam przetrwać. Ocal naszych Podopiecznych przed umieraniem w cierpieniu i samotności" – czytamy w opisie zrzutki.

„Środki finansowe, które trafiają do nas co miesiąc m.in. w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia, są zdecydowanie za małe w stosunku do realnych kosztów – ledwie wystarczają na wypłaty dla personelu… Pozostałe ogromne rachunki, które pojawiają się codziennie – bo przecież trzeba zapłacić za leki, opatrunki, wyroby medyczne, żywność, wodę, prąd i gaz – musimy opłacać pieniędzmi zebranymi podczas kampanii 1%, kiermaszów czy licytacji. Niestety te źródła nie są w stanie załatać ogromnej dziury budżetowej i nie są niewyczerpalne" – opisuje swoją krytyczną sytuację Społeczne Towarzystwo „Hospicjum Cordis".

„Igraszki z diabłem" z prezydentem Sosnowca w obsadzie

Premiera spektaklu odbędzie się 12 grudnia 2022 r. w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy Grunwaldzkiej 7. Spektakl zostanie odegrany jeszcze dwukrotnie następnego dnia (13 grudnia).

Na scenie pojawiają się m.in. Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic, Krzysztof Hanke, Ewa Kołodziej, posłanka na Sejm RP, Piotr Męderek, Łukasz Litewka, Anna Kudelska, Bartosz Gajda, Marcin Wyrostek, Wojciech „Lala" Kuderski, Pola Jodłowiec i inni.

„Igraszki z diabłem" to spektakl z 1979 r. autorstwa Jana Drdy w reżyserii Tadeusza Lisa. Występowali w nim Marian Kociniak, Magdalena Zawadzka, Marek Kondrat, Wojciech Pokora i Barbara Wrzesińska.

Historia jest bardzo prosta. Wysłużony żołnierz Marcin Kabat wraca po latach tułaczki w swoje rodzinne strony. I spotyka go przedziwna przygoda, w którą oprócz dwóch urodziwych dziewcząt, rozbójnika i pustelnika wmieszają się niebo oraz piekło…

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Sama idea szczytna ale zdecydowanie wolałbym żeby miasto przeznaczyło milion na hospicjum a nie na piłkarzyny z Zagłębia Sosnowiec (tak wiem, inne miasto ale wciąż cel miliard razy wazniejszy niż kopanie piłeczki). Wtedy i chęciński mógłby się popisać swoim "talentem" aktorskim tam gdzie pasuje bardziej, na jakimś boisku B klasy
już oceniałe(a)ś
3
0