– Miasta zwracają się ku rzekom. To miejsca spotkań, rekreacji, przestrzeń, gdzie obcujemy z naturą. W Sosnowcu Przemsza była traktowana przez lata po macoszemu. Ten czas minął, ale miasto nadal nie wykorzystuje jej potencjału. Mamy naturalną drogę, która może poprowadzić nas w wielu kierunkach. W stronę historii, gdy Przemsza wiedzie nas do Trójkąta Trzech Cesarzy, i w drugim kierunku, gdzie przy jej brzegu stoją pałace Schoena i Dietla. W stronę rekreacji, gdy wodą, ale i lądem prowadzi nas do innych zagłębiowskich miast. Może być też miejscem spotkań. Przestrzenią, gdzie odpoczywamy od otaczającej nas miejskiej betonozy. Wystarczy tylko o nią zadbać. Tak jak dbamy o drogi, chodniki czy drogi rowerowe. Wielka szkoda, że Bulwar Czarnej Przemszy [projekt autorstwa Dariusza Jurka, prezesa Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego - przyp. red.] stał się obecnie martwym projektem. Powstały tylko dwa kilometry trasy rowerowej, podczas gdy Przemsza płynie przez miasto na długości 10 kilometrów – zaznacza Magdalena Bielecka-Grześkowiak z TPS, które powstało w lutym tego roku i pisze o sobie, że „skupia ludzi, którym na sercu leży zrównoważony rozwój Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego. Celem naszej organizacji jest wywieranie realnego wpływu na to, jak zmienia się nasze miasto. Ten cel chcemy osiągać poprzez debatę, składanie pomysłów i propozycji, akcje społeczne oraz promocyjne".
Towarzystwo uważa, że rewitalizacja rzek i ich otoczenia to ważne zadanie, które powinno być finansowane bezpośrednio z budżetu miasta.
Pomysły TPS na wykorzystanie potencjału rzek w Sosnowcu
1. Trasa rowerowa od Trójkąta Trzech Cesarzy do Będzina: z bezkolizyjnymi przepustami pod mostami z jednej strony rzeki i trasą dla biegaczy z drugiej strony. Trasy biegnące z dala od zatłoczonych dróg przecinają naturalnie Sosnowiec i jednocześnie łączą z sąsiednimi miastami, spełniając przy tym funkcję zarówno komunikacyjną, jak i rekreacyjną.
Na zdjęciu rozwiązanie z Rybnika. Przepust pod mostem nad Nacyną.
2. Zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie Trójkąta Trzech Cesarzy
Teren TTC potrzebuje całościowego planu zagospodarowania. Ważnym elementem są charakterystyczne mosty, które można wykorzystać na kładki dla pieszych i rowerzystów. Kładki powinny połączyć również brzegi Jęzora i Mysłowic z sosnowiecką, historyczną częścią, tworząc komunikacyjny trójkąt.
Na zdjęciu most kolejowy Siekierki-Neurüdnitz nad Odrą wykorzystany jako przeprawa rowerowa i ścieżka spacerowa.
3. Rzeka jako miejsce spotkań
Bulwary powinny być miejscem spotkań szczególnie dla młodych mieszkańców. Naprzeciwko pałacu Schoena przy ul. 1 Maja można zbudować „schodki" z widokiem na ten obiekt. Podobne miejsce mogłoby powstać w rejonie parku Sieleckiego i planowanego do rozbudowy parku Dietla.
Na zdjęciu rozwiązanie z Będzina.
4. Przemsza jako „droga transportu"
Warto udostępnić rzekę dla kajaków i łódek, a jeżeli warunki na to pozwolą, to można i pomyśleć o niewielkim tramwaju wodnym z przystankami na wysokości parków Schoena, Sieleckiego i Harcerskiego. W przyszłości można zbudować śluzę na wysokości oczyszczalni ścieków i przedłużyć trasę aż do Trójkąta Trzech Cesarzy.
5. Przemsza jako oddech od „betonozy"
Dno i brzegi rzeki powinny być oczyszczone. Jednocześnie trzeba wzmóc działania, żeby pojawiło się więcej ryb, wodnych zwierząt i ptaków. Przy nowych nasadzeniach warto wykorzystać wierzby płaczące jako drzewa o zdolnościach retencyjnych.
6. Obiekty mostowe i kładki
Konieczne są remonty, przebudowa i poszerzenie istniejących kładek, ale również budowa nowych obiektów – m.in. mostu na przedłużeniu ulicy Chemicznej – na wysokości ulicy Wodnej – łączących ją z ul. Nowopogońską. Nowy most mógłby też połączyć ulicę Przyjaciół Żołnierza z ulicą Ostrogórską.
7. Rzeka jaka źródło energii
Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby spróbować wykorzystać rzekę do produkcji energii. Miniaturowe elektrownie wodne ustawione tak, żeby nie kolidować z ruchem na rzece, mogą generować prąd wykorzystywany do różnych celów. Oświetlenie bulwarów mogą zasilać instalacje fotowoltaiczne.
8. Linearne parki
Tereny wokół rzeki, często zaniedbane, mogą stać się linearnym parkiem z placami zabaw, ogrodami deszczowymi czy też miejscem na hodowlę warzyw i owoców w ramach społecznego ogrodnictwa. To także przestrzeń na galerie street artu.
9. Trasa turystyczno-krajoznawcza
Wokół sosnowieckich rzek mamy dużo zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Trasy na bulwarach wpisują się również w istniejące już szlaki turystyczne, między innymi najbardziej znaną w Europie Drogę Świętego Jakuba – Via Regia
10. Bulwar Brynicy
To również naturalna droga łącząca teren sosnowieckich Stawików z katowicką doliną Pięciu Stawów, a dalej Czeladzią.
11. Bulwar potoku Bobrek
To miejsce również warte zagospodarowania – przynajmniej w części – na szlaki piesze i rowerowe.
Biała Przemsza – już teraz wykorzystywana na spływy kajakowe – mogłaby zostać uzupełniona o trasę pieszo-rowerową łącząca Maczki z Trójkątem Trzech Cesarzy.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
Kiedyś była, ale były to lokalne, nielegalne przedsięwzięcia i nie udane. Styropiany, na których pływano się rozpuszczały.
Smutna prawda, ale to nie logika tak mówi, tylko samorządowe towarzystwo wzajemnej adoracji i ciągnięcia kasy skąd się da.
Są kajak tylko za mostem, w stronę trójkąta kajakarze zmuszeni byli je nieść lądem bo szorowaly po dnie, sam to widziałem, aPrzemsza od tamtej strony powoli zarasta pomiędzy brzegami