Na ulicach Sosnowca widać już świąteczne iluminacje. Miasto na dobre zaprezentuje się w świątecznej odsłonie w niedzielę (4 grudnia), gdy rozbłysną światełka na miejskiej choince.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Choinka stoi już przybrana na końcu alei Zwycięstwa. Ceremonię zapalenia światełek zaplanowano na godzinę 18. Poprzedzi ją pokaz ognia oraz występ Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.

Świątecznych wydarzeń będzie tego dnia zdecydowanie więcej. Zabawa – w ramach Manufaktury Świętego Mikołaja – rozpocznie się o godzinie 13. Na gości będą czekały niespodzianki, animacje, karuzele, diabelski młyn, warsztaty plastyczne (m.in. świąteczne dekoracje, ozdoby na choinkę, torby prezentowe), fotobudka, pokazy cyrkowe, żonglerskie, akrobaci i wiele innych. Swoje stoiska z grami i zabawami dla dzieci będą również miały Miejska Biblioteka Publiczna oraz OBI Dąbrowa Górnicza.

Manufaktura Św. Mikołaja przed UM w Sosnowcu
Manufaktura Św. Mikołaja przed UM w Sosnowcu  Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl

– Jak co roku dzieci będą miały okazję napisać listy do św. Mikołaja. W ubiegłym roku Mikołaj spełnił życzenia prawie 400 dzieci z Sosnowca! W spełnieniu życzeń pomogą Mikołajowi partnerzy wydarzenia – Amazon, ArcelorMittal Poland, Silesia Invest oraz Auchan Sosnowiec – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rodzinny Rajd Mikołajkowy w Sosnowcu

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Karol Wójcicki – popularyzator astronomii, autor astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach". Specjalnie dla sosnowiczan o godz. 16. w sali, gdzie na co dzień odbywają się sesje Rady Miejskiej, poprowadzi prelekcję popularnonaukową dotyczącą „pierwszej gwiazdki" i tematyki świąt w ujęciu astronomicznym. Następnie przed urzędem będzie można wspólnie poobserwować nocne niebo przez teleskop.

– Nowością na Manufakturze będzie Rodzinny Rajd Mikołajkowy „W poszukiwaniu czarnego złota". Gra miejska dla całej rodziny. Będzie polegała na pokonaniu trasy oraz „zaliczeniu" zadań w punktach kontrolnych. Ze względu na fakt, że wydarzenie odbywa się w „Barbórkę", niektóre zadania będą związane z górniczym dziedzictwem Sosnowca. Uczestnicy mogą się już zapisywać na specjalnej stronie rajdsosnowiec.pl – mówi Piotr Pluta z Wydziału Kultury i Promocji Miasta.

4 grudnia to także Sosnowiecki Jarmark Świąteczny. Przez cały dzień, między godziną 10 a 19, na al. Zwycięstwa będzie ok. 30 wystawców ze świąteczną ofertą – stragany handlowe wypełnione produktami spożywczymi oraz świątecznymi dekoracjami. Handmade, przysmaki, grzane napoje i mnóstwo innych. Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Bliżej Siebie".

Program wydarzenia

  • 10.00-19.00 JARMARK ŚWIĄTECZNY
  • 11.45 Mikołajkowy Rajd Rodzinny „W poszukiwaniu czarnego złota" – odprawa techniczna
  • 12.00 Mikołajkowy Rajd Rodzinny „W poszukiwaniu czarnego złota" – start
  • 13.00-18.00 MANUFAKTURA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA – animacje, karuzele, diabelski młyn, warsztaty plastyczne, fotobudka, przedstawienie, pokazy cyrkowe, żonglerskie, akrobaci i wiele innych…
  • 15.30 Mikołajkowy Rajd Rodzinny „W poszukiwaniu czarnego złota" – rozdanie nagród dla zwycięzców
  • 16.00 Karol Wójcicki – prelekcja popularnonaukowa dotycząca „pierwszej gwiazdki" i tematyki świąt w ujęciu astronomicznym, sala 319 (II p.) w budynku UM
  • 16.45 Karol Wójcicki – pokaz nieba przez specjalny teleskop
  • 17.30 Pokaz ognia
  • 17.45 Występ Sosnowieckiej Orkiestry Dętej
  • 18.00 Ceremonia zapalenia światełek na miejskiej choince
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Kasa pusta są igrzyska. Wśród mikołajów ekipa bojkotowana jeszcze kilka miesięcy temu za popieranie poltyki moskwy Ale cenzura przepuściła orkiestrę "Dętą":)
@g96
Cóż, najciemniej pod latarnia.
już oceniałe(a)ś
1
0