Sosnowiec czeka w 2023 roku na otwarcie dwóch miejsc. - Z jednej strony Egzotarium, a z drugiej ArcelorMittal Park, czyli Zagłębiowski Park Sportowy - zapowiada Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Gdy kilka lat temu zdecydowaliśmy się na realizację tych śmiałych planów, wiele osób z dużym zdziwieniem na nas spoglądało. Postawiliśmy na strefę wolnego czasu, zależy nam, aby mieszkańcy nie musieli wyjeżdżać poza miasto w poszukiwaniu rozrywki. W obecnych, niezwykle niepewnych czasach takie inwestycje nie byłyby możliwe. Odchodzący 2022 rok był dla nas wszystkich ciężki, wydarzyło się w nim tyle nieprzewidzianych zdarzeń, że trudno było planować kolejne ruchy.

Niepewność potęgowana jest przez chaotyczne działania rządu, który absolutnie nie ma żadnej strategii pozwalającej na wyjście z kryzysu. Chyba że za strategię uznamy łupienie samorządów i odbieranie im kompetencji. Z nadzieją patrzę na zbliżający się 2023 rok. Moją nadzieją są mieszkańcy i ich mądre decyzje. Liczę, że po wyborach parlamentarnych wróci w Polsce normalność i szacunek - mówi Arkadiusz Chęciński.

Najważniejsze inwestycje w 2023 roku w Sosnowcu

1. Egzotarium, czyli otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium

Budowa nowego egzotarium w Sosnowcu
Budowa nowego egzotarium w Sosnowcu  Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

W pierwszym kwartale 2023 roku zakończy się budowa Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium. Oczywiście, to nie oznacza automatycznego otwarcia obiektu, bo przed nami kwestia najważniejsza, czyli aranżacja przestrzeni. Dzięki realizacji inwestycji w Egzotarium na kilku poziomach będziemy mogli podziwiać kolekcję rodzimych ryb, a otoczenie budynku będą stanowić rodzime siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna. W palmiarni zostaną wydzielone strefy: tropikalna, śródziemnomorska oraz pustynna.

W budynku powstaną dwie nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp., gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii. Same sale zostały zaprojektowane w ten sposób, że w dowolnym momencie poprzez usunięcie ściany zmienią się w aulę dla 50 osób, na której będzie można prowadzić warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. Będzie też miejsce na minikino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny dotyczący rodzimej przyrody. Koszt inwestycji 70 mln zł.

2. ArcelorMittal Park, czyli Zagłębiowski Park Sportowy

Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu z lotu ptaka
Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu z lotu ptaka  arch. FROM THE SKY

Najprawdopodobniej to jedyny tego typu projekt, który w jednym miejscu skupia nowoczesną halę sportową, stadion oraz lodowisko, a wszystko w cieniu stoku narciarskiego oraz Parku Środulskiego z gigantycznym placem zabaw. Najprawdopodobniej już w I kwartale 2023 roku zostaną rozegrane pierwsze mecze na nowym stadionie oraz międzynarodowe spotkania z reprezentacją Polski w roli głównej w hali sportowej. Będzie też miejsce na wydarzenia kulturalne. Nowa hala pomieści 3052 widzów i spełnia wymagania światowych federacji: piłki siatkowej, piłki ręcznej i koszykówki.

3. Mieszkania komunalne przy ul. Traugutta oraz mieszkania przy ul. Naftowej

Wizualizacja nowego osiedla przy ul. Traugutta w Sosnowcu: w czterech budynkach powstanie 96 mieszkań
Wizualizacja nowego osiedla przy ul. Traugutta w Sosnowcu: w czterech budynkach powstanie 96 mieszkań  Fot. MATERIAŁY UM W SOSNOWCU

Początek 2023 roku przyniesie radość w wielu sosnowieckich rodzinach, bowiem to będzie czas odbioru kluczy do zupełnie nowych mieszkań, które powstały przy ul. Traugutta. W 4 budynkach powstało 96 mieszkań o różnej powierzchni, po 24 w każdym. Są tutaj kawalerki (33 mkw.) oraz mieszkania dla całych rodzin (58 mkw.). W każdym budynku są również mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto zadbało również o budowę placu zabaw. Nowe osiedle będzie korzystać z fotowoltaiki, a pozyskana energia posłuży do oświetlenia części wspólnych. Koszt 15 mln zł.

Projekt 300 mieszkań przy ul. Naftowej skierowany jest do tych sosnowiczan, którzy zarabiają za dużo, aby ubiegać się o lokal komunalny i jednocześnie za mało, by otrzymać kredyt. Budowa 12 sześciokondygnacyjnych budynków zakończy się w 2024 roku.

4. Pakiet inwestycyjny: budowa chodników i dróg rowerowych oraz remont dróg.

To największy i najtrudniejszy logistycznie pakiet przebudowy miejskiej infrastruktury. To wart ponad 140 mln zł pakiet budowy dróg rowerowych, przebudowy chodników i dróg oraz budowa pięciu rond i nowego wiaduktu. 2023 rok będzie czasem intensywnej przebudowy ul. 1 Maja, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Orlej, Małachowskiego, Zaruskiego, Bora-Komorowskiego, Parkowej i Wawel. Powstanie też pięć rond: Zaruskiego, Lenartowicza, Wawel, al. Blachnickiego oraz nowy łącznik ulicy Sedlaka i Niepodległości. Najbardziej skomplikowana będzie budowa nowego wiaduktu wzdłuż ul. Wojska Polskiego nad czynną i niezwykle ważną linią kolejową

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Przedruk z komunikatu UM? Może pan Redaktor wprowadziłby jakiś licznik zliczający pisanie o tych samych inwestycjach przez kolejne wydania gazetki, miesiące lata? Bo powtarzanie w kółko tego samego nie sprawi że inwestycji przybędzie.
Zapomniał Pan też wpisać kosztów budowy fanaberii stadionowej

"Gdy kilka lat temu zdecydowaliśmy się na realizację tych śmiałych planów, wiele osób z dużym zdziwieniem na nas spoglądało" nie ze zdziwieniem tylko komentowało głupotę tych "śmiałych" planów

"W obecnych, niezwykle niepewnych czasach takie inwestycje nie byłyby możliwe. Odchodzący 2022 rok był dla nas wszystkich ciężki, wydarzyło się w nim tyle nieprzewidzianych zdarzeń, że trudno było planować kolejne ruchy." Trzeba być niezwykle krótkowzrocznym i pozbawionym umiejętności zarządzania żeby nie planować odpowiednio inwestycji. Ale spokojnie są inni na których zrzuci się winę. Ważne że mięciutkie vipowskie krzesełko na stadionie będzie do dyspozycji. Ech, nawet się tego nie chce komentować
już oceniałe(a)ś
4
0
Prezydent nadaje.
już oceniałe(a)ś
2
0