W 2023 rok Dąbrowa Górnicza wchodzi z przyjętym przez Radę Miejską budżetem zabezpieczającym dokończenie wszystkich rozpoczętych inwestycji - zapewnia Marcin Bazylak, prezydent miasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Mówiąc o dokończeniu inwestycji, w szczególności mam na myśli budowę centrów przesiadkowych oraz całej nowej infrastruktury wokół nich. Mimo trudności i kryzysów, jakie przyniósł ze sobą 2022 rok, inwestycje te zakończą się w przewidzianym umową terminie. Uważam, że to duże osiągnięcie, a jak ważne są to inwestycje, udowodniło już otwarcie przejazdu pod torami w rejonie dworca w centrum naszego miasta. Wierzę, że kiedy w 2023 roku zostanie ukończony cały układ komunikacyjny wzdłuż głównej osi miasta, znacznie poprawimy jakość życia mieszkańców, a Dąbrowa będzie wtedy jeszcze bardziej dla nich dostępna. Dziś wiele starszych osób oraz osób z niepełnosprawnościami jest wykluczonych z wygodnego poruszania się po mieście. Po zmianach przejście z wózkiem dziecięcym czy wózkiem inwalidzkim nie będzie torem przeszkód jak do tej pory - zaznacza prezydent.

Ugoda w sprawie szpitala

- Sporo uwagi poświęcimy również szpitalowi. W tym roku doprowadziliśmy do zakończenia sporu sądowego z wykonawcą budującym Zagłębiowskie Centrum Onkologii. Dzięki zawartej ugodzie i porozumieniu podpisanym przy wsparciu miasta możemy patrzeć do przodu. Istotna w tym zakresie była decyzja Rady Miasta, która zadeklarowała przeznaczenie w najbliższych latach stu milionów złotych na dokończenie budowy ZCO. Dzięki temu w końcu będzie mogło ono służyć mieszkańcom tak, jak zostało to zaplanowane lata temu. 2023 rok będzie czasem przygotowania tej inwestycji. Dodatkowo na czele zespołu ZCO stanęła nowa dyrektor – Marzena Kula, której doświadczenie daje realne szanse na pozyskanie dodatkowych środków z kontraktów oraz skuteczne wykorzystanie tego, co już mamy. Wierzę, że w najbliższych latach mieszkańcy odczują nowe nastawienie szpitala i personelu do budowania dobrej oferty leczniczej - mówi Marcin Bazylak.

Fabryka Pełna Życia czeka na prywatnego inwestora

Business Meet Up w Fabryce Pełnej Życia
Business Meet Up w Fabryce Pełnej Życia  Fabryka Pełna Życia

- 2023 rok będzie także ważny dla projektu „Fabryka Pełna Życia". Mieszkańcy oczekują rozwoju tego miejsca, co udowadniają swoją obecnością w letnie dni. W nadchodzącym roku planujemy pozyskać prywatnego inwestora, który pomoże nam zrealizować to wyzwanie. W samym sercu Dąbrowy Górniczej stworzymy centrum miasta, w którym każdy mieszkaniec będzie czuł się dobrze, bez względu na status materialny czy wiek. Znajdzie się tam centrum obywatelskie z organizacjami pozarządowymi, nie zabraknie też miejsca na ogólnodostępną kulturę, a także handel, usługi i mieszkania - podkreśla prezydent.

TBS zbuduje mieszkania

TBS zbuduje mieszkania
TBS zbuduje mieszkania 

- W kwestii mieszkaniowej przed nami także milowy krok. Wspólnie z Regionalnym Towarzystwem Budownictwa Społecznego, do którego przystąpiliśmy w tym roku, rozpoczniemy budowę pierwszych tego typu mieszkań w Dąbrowie. Będą to trzy budynki, w którym znajdzie się 168 mieszkań. Jest już gotowe pozwolenie na budowę, a na przełomie roku będzie ogłoszony przetarg na budowę osiedla. Już dziś zainteresowanie wśród mieszkańców jest spore, bo TBS to atrakcyjna formuła dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt, a jednocześnie zarabiają za dużo, by starać się o mieszkanie komunalne.

Musimy mieć też świadomość, że 2023 rok będzie czasem nadciągającego kryzysu gospodarczego. Dąbrowa Górnicza jest jednak obywatelska i kiedy jest taka potrzeba, mieszkańcy potrafią wspólnie działać. Jestem przekonany, że w nadchodzącym roku na pierwszy plan wyjdzie budowanie wspólnoty i wzajemne pomaganie sobie, ponieważ razem łatwiej jest przetrwać kryzys. Liczę też, że mimo wszelkich przeciwności częściej będziemy się do siebie uśmiechać. Pozytywne nastawienie pomaga w trudnych chwilach - kończy Marcin Bazylak.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Czy mi się zdaje, czy w tym wpisie Marcin Bazylak opowiada o tym co powiedział Marcin Bazylak? Serio?
już oceniałe(a)ś
0
0