Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej otrzymało niecodzienny dar. To album fotograficzny pochodzący z 1885 roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Album trafił do zbiorów muzeum podczas wigilijnego spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego.

Album był dedykowany Jeanowi Mircowi, ówczesnemu administratorowi huty Bankowej, a okraszony jest fotografiami i podpisami jego współpracowników, w większości mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Album z 1885 roku
Album z 1885 roku  Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Wpis na pierwszych stronach albumu chwali Francuzów, którzy na przekór Niemcom zakupili i zmodernizowali zamkniętą hutę Bankową, instalując tam m.in. piece martenowskie. Wśród podpisów złożonych pod tekstem znajduje się też autograf Karola Adamieckiego seniora, ojca znanego później teoretyka organizacji pracy, którego imieniem nazwano jedno z dąbrowskich osiedli.

Dąbrowa Górnicza zyskała cenny album z 1885 roku

Innym francuskim śladem, który trafił do zbiorów Muzeum, są dokumenty rodzinne J. Lureau, inżyniera, który wychował się w Montluçon, niedużym mieście w środkowej Francji. Kolekcję z tematyką przemysłową Dąbrowy Górniczej wiąże przede wszystkim oprawione w ramie tableau, czyli pamiątkowe zdjęcie pracowników Oddziału Elektrycznego w hucie Bankowej, którego kierownikiem był J. Lureau.

Tableau huty towarzyszą różnorodne fotografie rodzinne i plenerowe. Uwagę muzealników przykuły zdjęcia wykonane w Dąbrowie Górniczej – w gronie rodzinnym pana Lureau z 1929 r. we wnętrzu domu, dwie, na którym obiektyw aparatu uchwycił go z żoną i synem na tle domów robotniczych przy hucie Bankowej oraz niewielka, fotografia, dzięki której dowiadujemy się, że zdjęcie portretowe J. Lureau sporządził R. Altman w dąbrowskim zakładzie przy ul. 3 Maja.

Francuscy inżynierowie przyjeżdżali do pracy w Dąbrowie Górniczej, by spędzić tutaj nieraz większość życia. Stąd także na dąbrowskim cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej zachowały się groby z francuskimi nazwiskami. Dzisiaj zostało ich tylko kilka, niemniej jednak świadczą o obecności francuskiej w Dąbrowie Górniczej.

'Francuski' nagrobek w Dąbrowie Górniczej
'Francuski' nagrobek w Dąbrowie Górniczej  UM Dąbrowa Górnicza

Do drugiej wojny światowej jedna z dąbrowskich ulic nosiła miano Francuskiej, a osiedle domów wielorodzinnych przy Pogorii imię francuskiego inżyniera Matheron. Także największa dąbrowska kopalnia otrzymała nazwę Paryż, a jeden z jej głównych szybów nosił nazwę Chaper – na cześć francuskiego inżyniera.

Na zakończenie warto wspomnieć o opisywanym już popiersiu Feliksa Verdie, francuskiego inżyniera, które znajduje się w dąbrowskim Muzeum. Wykonał je inny znany Francuz – August Bartholdi – twórca Statui Wolności w Nowym Jorku.

Popiersie Feliksa Verdie w Dąbrowie Górniczej
Popiersie Feliksa Verdie w Dąbrowie Górniczej  Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

Zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o francuskich przemysłowcach pracujących w Dąbrowie Górniczej zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Miejskiego „Sztygarka".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem