Sosnowieccy radni podjęli decyzję, że budynek przychodni przy ul. Kisielewskiego w Sosnowcu zostanie sprzedany dotychczasowemu najemcy. Ten już planuje kompleksowe zmiany, na których mają skorzystać pacjenci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Nasza Przychodnia" działa przy Kisielewskiego od 2007 r. Dawniej mieściła się tutaj Przychodnia Rejonowa nr 17, później SPZOZ „Zagórze-Południe". Nowy właściciel przejął nieruchomość na drodze przetargu.

– Zaczynaliśmy od 4 tys. pacjentów z deklaracjami w podstawowej opiece zdrowotnej i trzech poradniach specjalistycznych. Obecnie sprawujemy opiekę [w POZ – red.] nad 10 tys. pacjentów, a także nad dziećmi i młodzieżą w ramach gabinetów medycyny szkolnej w Sosnowcu i Czeladzi. Łącznie to aż 67 gabinetów. Mamy też obecnie 27 poradni specjalistycznych z kontraktem Narodowego Funduszu Zdrowia – wylicza Tomasz Klimczak, dyrektor przychodni.

Okazuje się, że informacja o tym, że budynek przy ul. Kisielewskiego zostanie sprzedany, zaniepokoiła część pacjentów. – Obawiają się, że stracą miejsce, gdzie dotychczas się leczą. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – wyjaśnia Tomasz Klimczak.

Planowany jest remont dachu i wymiana okien w przychodni w Sosnowcu

Nieruchomość jest przedmiotem dzierżawy do 2037 r. Prawo pierwokupu, które zyskał najemca, oznacza, że ten będzie mógł przeprowadzić kolejne planowane inwestycje już jako właściciel budynku.

Sprzedaż jest bowiem „celowa". To oznacza, że dotychczasowy najemca ma obowiązek prowadzenia dalszej działalności leczniczej dla mieszkańców Sosnowca. Termin kupna budynku i przyległej działki nie jest jeszcze znany. Przewiduje się, że transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w 2023 r.

Co z czasem zmieni się przy Kisielewskiego? Planowany jest remont dachu, elewacji oraz wymiana okien w budynku, który został oddany do użytku w latach 70. minionego wieku.

– Nasze plany inwestycyjne obejmują też teren wokół przychodni. Myślimy o nowym zagospodarowaniu terenu, nowych miejscach parkingowych, stojakach na rowery itp. Prowadzone są już rozmowy z firmą z Sosnowca na temat projektu i realizacji kompleksowej rewitalizacji budynku i jego otoczenia. Realizacja stanie się faktem po uzyskaniu prawa własności do nieruchomości. Wtedy będzie też możliwe pozyskanie funduszy zewnętrznych – zaznacza dyrektor.

Plany inwestycyjne obejmują także rozwój pracowni diagnostyki obrazowej, uruchomienie badań klinicznych oraz poradni chirurgii jednego dnia. Obecnie średnia dzienna pacjentów w samej przychodni to ok. 360 osób. W sezonie grypowym to ponad 600 osób.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem